S příznaky revmatoidní artritidy spolehlivě zatočí kurkuma. Poslouží třeba i jako čaj nebo polévka

Fotografie: Wanna Be Creative / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Kurkuma nabízí řadu zdravotních přínosů. Obzvláště účinně se osvědčila v případě zmírnění příznaků revmatoidní artritidy.

Kurkuma je velmi účinné koření, které nabízí řadu benefitů pro lidské zdraví. Její účinky byly využívány již v tradiční medicíně tisíce let nazpátek, a to zejména pro léčbu zánětlivých onemocnění a očistu krevního oběhu. I dnes se toto účinné přírodní léčivo používá v medicíně a podle lékařky Nancy Carteron se díky svým vlastnostem osvědčilo zejména při léčbě revmatoidní artritidy.

Kurkuma versus revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida způsobuje, že obranný systém těla začíná nesprávně napadat sám sebe. To vede k nepříjemným problémům, jako je například zánět a poškození kloubů. Jelikož však kurkuma disponuje silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky, dokáže posílit obranyschopnost těla a zlepšit tak příznaky onemocnění. Je to především chemická látka kurkumin, která blokuje určité enzymy a cytokin vedoucí k poškození kloubů a dalších nepříjemností.

Jak také uvádí web Healthline, kurkuma nabízí mnoho dalších zdravotních přínosů, a to zejména co se týče zmírnění příznaků deprese a kardiovaskulárních onemocnění (včetně infarktu a mrtvice).

Jak koření užívat ve svůj prospěch

Pokud chcete získat z kurkumy co nejlepší účinky, pak ji můžete začít přidávat do svých oblíbených pokrmů. Skvěle se hodí k masu, ale také do polévek nebo různých omáček – ti zkušenější si z ní mohou připravit například kari. Stejně tak nijak neovlivní chuť například ovocných smoothies nebo zeleninových salátů. Dokonce i některé potraviny, které máte ve své spíži, již toto koření obsahují (například hořčice).

mléko a kurkuma
Fotografie: Freepik

Případně si můžete z kurkumy připravit také čaj. Stačí uvařit 2 šálky vody s 1 lžičkou kurkumy a půl lžičkou černého pepře a obě ingredience nechat provařit. Jakmile směs trochu vychladne, přidejte ještě trochu citronu, který posílí její účinky. Na webu Zdravé Stravování jsme také nedávno psali o účinné kombinaci citronu a kurkumy. Ta účinně detoxikuje orgány a pomůže vám nastartovat trávení.

jablečný ocet

Tuto zázračnou přírodní směs na bolavé klouby poradil mému dědečkovi vysloužilý lékař

Kurkuma není pro každého

Pozor, kurkuma může interagovat s některými léky na předpis. Pokud tedy užíváte silné prostředky nebo trpíte vážným onemocněním (cukrovka, kardiovaskulární problémy), raději se před jejím užíváním poraďte se svým lékařem.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]