95 % Čechů si plete tyto jedovaté houby s jejich jedlými dvojníky. Toto je jediná správná příručka

Fotografie: George Chernilevsky / Public domain

Některé druhy muchomůrek mohou připomínat lahodné jedlé houby. Je proto důležité, abyste se v lese vždy měli na pozoru a sbírali pouze kusy, které skutečně znáte.

Houbaření je velmi oblíbená aktivita většiny Čechů, a to zejména během letních a podzimních měsíců. Někteří lidé se však bohužel dopouští při sběru hub nebezpečných chyb, a to zejména tím, že si spletou jedovaté druhy s těmi jedlými. Odborníci varují především před třemi muchomůrkami, které připomínají lahodné bedly, žampiony a také holubinky nazelenalé, říká doktorka Jillian Kubala.

Houby, které si lidé často pletou s jedovatými kusy

Každým rokem dochází k mnoha otravám z hub, kterých se lidé dopouští v důsledku neznalosti při jejich sběru. Jedná se o velmi nebezpečnou záležitost, jež může mít závažné dopady na zdraví – a to v některých případech včetně samotné smrti. Hlavní hygienická inspekce nedávno upozornila, aby si každý houbař dával pozor zejména na tři jedlé druhy, které výrazně připomínají jedovaté muchomůrky. Jedná se zejména o:

  • pečárku ovčí (žampion), která je často zaměňována za muchomůrku zelenou,
  • bedlu vysokou, jež je často zaměňována za muchomůrku tygrovanou,
  • holubinku nazelenalou, která je často zaměňována za muchomůrku jízlivou.

Všechny tyto druhy muchomůrek jsou vysoce toxické a jejich konzumace může mít nevratné zdravotní následky, nebo dokonce způsobit smrt. Je proto velmi důležité, abyste při sbírání hub v lese byli obzvláště pozorní a vždy se raději dvakrát ujistili, že váš úlovek nijak neohrozí vaše zdraví. Použít můžete pro jistotu například atlas hub, nebo se podívat na různé dokumenty, kde jsou vyobrazeny všechny jedlé a naopak nejedlé kusy. Stejně tak byste se měli řídit následujícími doporučeními:

Hubnutí díky indické kuchyni: Zdravé tuky, bílkoviny a koření podpoří shazování nadbytečných kil

  • je lepší se vyhnout sběru malých hub, u kterých je často složité rozeznat, o jaký druh se ve skutečnosti jedná,
  • nasbírané houby umístěte vždy na takové místo, aby se nezkazily – v opačném případě by mohly být zdraví škodlivé,
  • pokud na sobě po konzumaci hub rozpoznáte jakékoliv změny nebo se nebudete cítit dobře, okamžitě vyhledejte lékaře,
  • houby nikdy nezkoušejte rozpoznat podle toho, jak chutnají (i muchomůrky mohou mít jemnou chuť).

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]