Při zadržování vody v těle je třeba vytáhnout špunt. Postarají se o to chybějící minerály jako draslík nebo hořčík

Fotografie: Depositphotos

Hromadění vody v těle může způsobit nárůst hmotnosti a výrazně narušit váš vzhled. Naštěstí existují způsoby, jak se problému bezpečně a účinně vyhnout.

Pokud vás trápí hmotnost vody v těle a chcete se ochránit před hromaděním tekutin, měli byste nejprve začít u některých svých životních návyků. Je to totiž především nezdravý životní styl, který může přispívat k rozvoji tohoto nepříjemného faktoru, a narušit tak váš vzhled a pohodu – kromě toho může nadměrné zadržování vody způsobovat otoky, říká doktorka Amy Richter. Existuje proto 5 nejjednodušších způsobů, jak se před tímto problémem chránit a zmírnit jeho příznaky, pokud jím již trpíte.

Pravidelný sport

Pravidelné cvičení může být jedním z nejlepších způsobů, jak snížit nahromaděné množství vody v těle a vyhýbat se do budoucna tomuto problému. Během sportu totiž dochází k pocení, což také znamená ztrátu přebytečné tekutiny. Stejně tak však dochází k přesunu velkého množství vody do svalů za účelem jejich regenerace – to může snížit vypouklý vhled břicha a nateklý obličej. Nezapomínejte, že byste během tréninku měli pít hodně vody. Další vhodnou možností je pravidelná návštěva sauny, nejlépe ihned po cvičení.

Zvyšte příjem draslíku

Draslík je velmi důležitý elektrolyt, který se podílí na regulaci rovnováhy tekutin. To mimo jiné znamená, že zvyšuje produkci moči, díky čemuž by mohl pomoci při zadržování vody a hromadění tekutin v těle. Je proto vhodné zařadit ho do svého každodenního jídelníčku a ujistit se, že netrpíte jeho nedostatkem – získat ho můžete například z brambor, meruněk, špenátu, rajčat, čočky, fazolí, drůbeže, mořských plodů a mléčných výrobků. Vysoká absence tohoto nedílného minerálu může ohrozit vaše zdraví.

Snižte příjem soli

Sodík, který je taktéž jedním z nejběžnějších elektrolytů v lidském těle, hraje významnou roli při hydrataci těla – pokud je však jeho hladina příliš nízká nebo příliš vysoká, může to vést k nerovnováze, a tím také k zadržování tekutin. Je proto vhodné vyhýbat se zpracovaným potravinám a obecně všem pokrmům s vysokým obsahem soli. Stejně jako v případě draslíku je proto vhodné se jednou za čas ujistit u svého lékaře, že jsou její hladiny v pořádku.

solnička
Fotografie: Pixabay

Dávejte pozor také na hořčík

Hořčík je dalším klíčovým elektrolytem a minerálem, jehož příjem mnozí podceňují. Jeho zvýšený příjem však může zmírnit příznaky premenstruačního syndromu, včetně zadržování vody v těle. K tomu dochází především proto, že se spolu s ostatními elektrolyty podílí na regulaci tekutin v těle a vzájemně se s nimi ovlivňuje. Pokud je pro vás obtížné získat hořčík z potravy, můžete zvážit jeho příjem pomocí doplňků stravy. Obecně ho obsahují zelená listová zelenina, ořechy, semena a celozrnné výrobky.

Omezte sacharidy

Omezení sacharidů je běžnou strategií, jak se rychle a účinně zbavit nahromaděné tekutiny v těle. Jsou to totiž právě cukry, které se ukládají ve svalech a játrech, přičemž na sebe vážou vodu. Kromě toho mohou vést také ke zvýšení hladiny hormonu inzulínu v krvi, jenž může zvýšit zadržování sodíku a reabsorpci vody v ledvinách.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]