Nápady na zdravé večeře

obrázek:thespruceeats.com

Večeře jsou pro nás jedny z „nejtěžších“ a to z toho důvodu, že přijdeme unaveni po dlouhém dni z práce nebo ze školy. Poslední věc, kterou chceme po tak náročném dni dělat, je vymýšlet a vařit gurmánskou večeři. Výsledkem toho pak je, že se odbydeme nějakým pečivem s uzeninou a sýrem nebo navštívíme rychlé občerstvení, než abychom vařili něco zdravého. Tohle všechno vede k nárůstu tělesné hmotnosti a dalším zdravotním problémům.

Nejlepším způsobem, jak si zajistit zdravou večeři, je předpřipravit si jídla předem. Promyslete si, co budete chtít celý týden jíst, na to si nakupte a připravte si základy. Díky připravenosti, předejdete shánění jídla na poslední chvíli a pravděpodobně se budete stravovat zdravěji.

Níže naleznete návrhy na jídla, které můžete snadno předpřipravit a po návratu ze zaměstnání rychle uvařit.

Drůbež

Kuřecí a krůtí maso je skvělá volba pro ty, kteří vyhledávají nízkotučná jídla, neboť drůbež obsahuje méně kalorií než jiné druhy mas. Krůta s kuřetem jsou bohaté na bílkoviny, vitamíny a minerály, které mohou napomoci k posílení imunitního systému.
Při přípravě drůbeže odstaňte jakýkoliv přebytečný tuk včetně kůže. Maso můžete marinovat v různých omáčkách, bylinkách či koření. Marinády napomůžou ke křehkosti masa a jeho chutnosti.
Nejvhodnější příprava masa je vaření, dušení, restování, pečení. Snažte se vyhnout smažení!

Pečená zelenina

Pečená, restovaná nebo vařená zelenina je skvělá. Hodí se jako příloha k masům nebo ji můžete konzumovat samotnou s bulgurem, jáhlami apod. Pečená zelenina má tendenci být křehčí, zatímco vařená je měkčí a lépe se kouše. Tohle je dobré mít na paměti především při podávání malým dětem a seniorům.
Jakoukoliv tepelnou úpravu si vyberete, vždy myslete na to, že je důležité, aby byla zelenina připravována spíše na skus. Jen tak dosáhnete toho, abyste z ní dostali její zdravé složky (vitamíny a minerály).
Zeleninu je dobré zakápnout kvalitním rostlinným olejem, nejlépe za studena lisovaným.

Polévka

Polévka je rychlé a snadné jídlo, pokud nemluvíme o vývaru, ten nám zabere několik hodin vaření. Polévky si snadno můžete předvařit a k večeři pouze ohřát. Jsou obzvlášť vhodné v chladném dni. Pomohou v období, kdy jste nastydlí nebo máte chřipku, nic není lepší než dobrý, silný vývar. Vývary jsou dále dobré na bolest v krku, kterou zklidní nebo pokud trpíte na zácpy, neboť májí protizánětlivou vlastnost.