Projevy, kterými tělo dává najevo, že ho ohrožuje cukrovka

Fotografie: Pixabay

Ve slinivce břišní se tvoří hormon inzulin. Pomáhá ve vašem těle dopravit cukr U lidí, kteří onemocní jedním z typů nemoci kterou je cukrovka, je tento hormon tvořen nedostatečně, a to má za následek, že se v krvi vyskytuje nadměrné množství cukrů.

Rozlišujeme dva typy cukrovky

  • cukrovka 1. typu,
  • cukrovka 2. typu.

Cukrovka 1. typu je vrozená, ale diabetu 2. typu můžeme zabránit, nebo jej výrazně oddálit o mnoho let. Lidé, kteří jsou ohroženi touto nemocí, by měli sportovat. Snažit se o pohybovou aktivitu a udržovat si normální tělesnou hmotnost. Toho můžeme dosáhnout například zdravou stravou.

Fotografie: Pixabay

První signály nemusí být hned příznakem cukrovky. Přesto je neignorujte.

  • Žízeň a časté močení i během noci

Cukr se hromadí v krvi. Při překročení určité hranice odchází ledvinami do moče, strhává s sebou molekuly vody a minerály. Vzniká začarovaný kruh, tělo je dehydrované a chce pít. Čím více pijete, tím více vylučujete.

  • Neobvykle silné pocity hladu

Pocit hladu způsobuje nedostatek cukru. Jak jsme si již výše řekli, chybí hormon inzulín, který by jej do buněk dopravil. Tělo nemůže využívat glukózu jako zdroj energie. To způsobuje zvýšený hlad, který po jídle nemizí.

  • Zvýšená únava

Tělo pociťuje únavu i během dne. Cítíte se vyčerpaní, unavení, ospalí a celkově bez energie. To vše způsobuje dehydratace, časté močení i během noci a nedostatečné množství cukru. Tento stav je pro tělo vyčerpávající.

Fotografie: Pixabay
  • Přechodné poruchy zrakové ostrosti

Dalším varovným příznakem můžou být zrakové poruchy. Tyto problémy při onemocnění cukrovkou způsobuje tekutina, která působí na oční čočku. Ta následkem toho zduří a změní tvar.

  • Ubývání na váze

K ubývání na váze dochází bez jakékoli příčiny. Nedošlo k žádné změně životního stylu. Můžeme být dokonce lenivější, jíst více, a přesto jde naše váha dolů. To může být opět zapříčiněno nedostatečnou výživou buněk sacharidy. Tělo se mylně domnívá, že nemá příjem cukrů. Snaží se je tedy samo přetvořit spalováním tuků tzv. ketózou.

  • Svědění kůže

Problémy s kůží může způsobovat dehydratace, protože tekutiny jsou odváděny i z jiných orgánů včetně kůže. Dochází ke svědivosti a nadměrnému odlupování. Kůže se stává šupinkovou a náchylnější k poranění a proniknutí nákazy. Další příčinou svědění, může být houbová infekce, která je také běžná u cukrovky.

  • Pomalejší hojení ran

Často dochází k prodloužení zotavovací doby po různých poraněních. Vysoká hladina cukru v krvi vede ke špatnému krevnímu oběhu, což ztěžuje opravu poškozené tkáně.

  • Kožní změny

Acanthosis nigricans je označení pro kožní změny charakterizované zdrsněním a ztmavnutím kůže. Nejčastěji postihuje podpaží, třísla, krk nebo jiná místa, kde dochází k vrásnění. Častý výskyt je právě u diabetiků.

  • Necitlivost nebo brnění v končetinách

Jedním z častých příznaků tohoto onemocnění je právě zmíněná necitlivost a brnění v celé končetině, nebo jen v části jako jsou například prsty. Vysoká hladina cukru v krvi má za následek špatný krevní oběh a často dochází k poškození nervů. Nejčastěji tímto trpí končetiny, protože jsou od srdce nejdál.

Jestliže na sobě pozorujete některý z výše zmiňovaných příznaků, nepodceňujte je a navštivte vašeho lékaře. Podstoupíte jednoduché vyšetření a získáte patřičný výsledek. Ať už na sobě pociťujete jakýkoli příznak cukrovky, nemusí to jednoznačně znamenat, že trpíte tímto onemocněním, ale v ohledu na své zdraví byste neměli nic zanedbat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]