Nadbytek kyseliny močové v krvi způsobuje bolestivě záchvaty dny. Naučte se jim předcházet

Fotografie: Freepik / Edit

Ne nadarmo se dně přezdívá nemoc králů. Kromě genetických predispozic ji totiž způsobuje i nadbytek některých běžných potravin, říká lékař William Morrison.

Dna je zánětlivé onemocnění, které postihuje může asi pětkrát víc než ženy, a objevuje se nejvíce po 50. roce života. Dochází při něm k nadměrnému zvýšení kyseliny močové v krvi natolik, že ji ledviny nestíhají vylučovat. Nadbytečná kyselina močová se pak v krystalcích usazuje v kloubních pouzdrech a způsobuje velmi bolestivě záchvaty dny. Dna se obvykle léčí nesteroidními protizánětlivými léky, ale pro zmírnění obtíží jsou nezbytné některé dietní změny.

Kakao a čokoláda

Kakao je jeden z největších zdrojů purinů, kterým by se měli nemocní s dnou vyhýbat. Proto je jinak v poslední době opěvovaná kvalitní čokoláda u této nemoci nevhodnou potravinou. Akceptoval lze jen velmi malé množství jednou za čas. Totéž platí pro všechny výrobky, kde je použito k výrobě kakao. Rozhodně se nedoporučují žádné nekvalitní cukrovinky. Když už čokoláda, tak jen ta minimálně sedmdesáti procentní, přičemž maximální množství v klidovém stadiu nemoci je 20 – 30 gramů týdně.

Fotografie: Freepik

Maso, vnitřnosti a uzeniny

Vnitřnosti, uzeniny a některé druhy masa jsou při dně pro svůj vysoký obsah purinů nevhodné. Žádné maso Při této nemoci nelze konzumovat bez omezení.

Dvakrát či třikrát týdně si můžete dopřát 115 – 170 gramů drůbežího, jehněčího, hovězího, nebo linkového vepřového masa. Převládat by ale mělo maso bílé. Z uzenin lze jen jednou za čas akceptovat malé množství kvalitní a libové šunky, která by neměla obsahovat příliš soli

Fotografie: Pixabay

Ryby

Překvapivě ani ryby nejsou při onemocnění dnou bez problémů. Lidé, kteří si myslí, že lze nahradit nevhodné maso rybami, se tedy mýlí. Sardinky, treska, ančovičky, makrely, pstruzi, slanečci, tuňák jsou také při aktivním onemocnění nevhodné a v klidovém stadiu je lze ve velmi omezeném množství použít maximálně do pomazánek za předpokladu, že jedna porce nebude obsahovat víc, než 30 gramů ryby. Vhodnou rybou je pouze losos.

Fotografie: Pixabay

Příliš cukru, medu i fruktózy

Krom klasických sladkostí, kde je cukr přiznaný, je potřeba se vyhýbat i ovocným džusům a jiným slazeným nápojům. Různé na oko zdravé sirupy s vysokým obsahem jakéhokoli cukru jsou pro své prozánětlivé účinky také nevhodné. Pro případné slazení lze doporučit jen sirup z kořene čekanky, který obsahuje jen 5 % cukru. Pozor také na všechny potraviny připravené z bílé mouky. I ty totiž mohou zvyšovat hladinu kyseliny močové v krvi.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]