Mladší vzhled a redukce vrásek? Za tím vším hledejte kolagen. Jak přirozeně zvýšit jeho tvorbu

Co první Vás napadne, když se mluví o mladším vzhledu a redukci vrásek? Je to samozřejmě kolagen. 

Kolagen, co to je?

Kolagen je nejpřirozenější protein v těle. Najdete ho v kůži, kostech, svalech, šlachách, střevech, krevních cévách a dokonce i v zubech.

To je to, co udržuje pokožku elastickou. Je zodpovědný za nahrazování mrtvých kožních buněk. Čím jsme starší, tím se produkce kolagenu snižuje, zanechává nám tedy na pokožce vrásky a projevují se bolesti kloubů.

Je možné zvýšit produkci kolagenu, přirozenou cestou?

Plastická chirurgie je drahá, botox vede často k vymizení mimiky z obličeje a všechny ty krémy a séra sotva dělají něco pro Vaše tělo, které žadoní po kolagenu.

Existují ale potraviny, vitamíny a minerály, které zvyšují produkci kolagenu. Všechny naleznete zde.

Jsou dva způsoby, jak stimulovat produkci kolagenu v kůži – jedna funguje, druhá ne.

  1. Kolagenové krémy
  2. Povzbuzování Vašeho těla, k výrobě kolagenu

Asi už tušíte, který způsob funguje.

Proč nevyhazovat peníze za kolagenové krémy

Krémy slibují, že sníží vrásky a vyhladí pleť, ale vědci říkají, že je to zbytečné vyhazování peněz. Molekuly kolagenu v těchto krémech jsou příliš velké, aby pronikly do pokožky. Prostě tam „sedí na tváři, pijí kávu a klábosí s přáteli“.

Jak zvýšit produkci kolagenu přirozenou cestou

Jak už bylo řečeno, produkce kolagenu s věkem klesá. Neznamená to, že bychom to měli vzdát. Existuje několik účinných a přirozených způsobů, jak zvýšit kolagen v kůži a učinit ji zářící jak má být.

Kombinujte tři níže uvedené věci a máte vyhráno nad snižováním kolagenu.

1.Potraviny pomáhající k tvorbě kolagenu:

  • Borůvky – obsahují fytonutrienty, které pomáhají spojit kolagenová vlákna, tak aby vaše tělo produkovalo kolagen
  • Tmavě zelené listy – špenát je bohatý vitamín C a A, takže povzbuzují tělo, aby produkovalo více kolagenu
  • Česnek – několik studií prokázalo, že zelenina obsahující síru, zvyšuje produkci kolagenu v kloubech a kůži. Česnek obsahuje také taurin a kyselinu lipidovou, která podporuje poškozená kolagenová vlákna. Další pokrmy bohaté na síru jsou: zelí, cibule a ryby.
  • Vajce a mango – vejce jsou přirozeně bohatá na aminokyseliny, které jsou nezbytné pro tvorbu kolagenu. Mango je bohaté na vitamín C, který pracuje na zvýšení kolagenu.
  • Mrkev – oranžová zelenina jako mrkev a sladké brambory jsou bohaté na vitamíny A, které obnovují a regenerují poškozený kolagen.
  • Bílý čaj – podle výzkumu na Kingstonské univerzitě, může bílý čaj chránit strukturu kožních proteinů, konkrétně kolagenu.

2.Olej

Prokazatelně nejlepší je avokádový olej. Výměna olivového oleje za avokádový ve Vašem salátu, bude tedy správný krok pro zářivost Vaší kůže.

3.Vitamín C

Dostatek vitamínu C je nesmírně důležitý ke zvýšení produkce kolagenu. Proč? Kolagenová vlákna jsou vyrobena z bílkovin a mají velké množství dvou aminokyselin zvaných hydroxyl-lysin a hydroxyl-prolin. Tyto dvě aminokyseliny jsou důležité pro výrobu všech typů kolagenu a jsou potřebné k tomu, aby poskytly kolagenu odpovídající množství pevnosti a pružnosti. Vitamín C je nutný k tomu, aby změnil prolin na hydroxyprolin (kolagenová forma) a lyzin na hydroxylysin (opět kolagenová forma).

Potraviny bohaté na vitamín C určitě znáte, jsou to například: citrusové plody, brokolice, papriky, tmavě zelené listy apod.)

Teď už znáte tajemství, jak si udržet kůži stále mladistvou a zářivou. Hurá do toho!

Obrázek: pixabay.com