Aktuální informace o stavu Martínka, na jehož léčbu Češi vybrali 151 milionů korun

Fotografie: Depositphotos

Martínek, který v lednu ve Francii podstoupil genovou terapii, dělá obrovské pokroky. Už netrpí a neužívá žádné léky. Dokonce se pokouší o první slova.

Jsou mu teprve 2 roky, ale už si toho prožil tolik. Martínek, největší bojovník, jakého Česko za poslední dobu mělo, konečně zažívá radost ze života. V Česku snad není člověka, který by tohoto statečného chlapce neznal. Jeho případ obletěl celou zemi. Martínkovi se podařilo spojit národ pro dobrou věc a vyplatilo se.

Martínek začal žít nový život

Martínek trpí vzácnou formou genetického onemocnění, které blokuje komunikaci mezi buňkami v nervovém systému, syndromem AADC. V lednu však podstoupil genovou terapii, na kterou se mu složilo celé Česko. Na zákrok, který není hrazen pojišťovnou, bylo potřeba najít neuvěřitelných 100 milionů korun.

Přestože naděje umírá poslední, jeho rodiče příliš nevěřili, že by tolik peněz mohli kdy sehnat, ale stalo se. Vybralo se přes 150 milionů korun a Martínek mohl odjet se svou rodinou do Francie, kde mu lékaři, zjednodušeně řečeno, vpravili do mozku zdravý gen, jak uvádí server IRozhlas.

Motorkář po bouračce poděkoval záchranářům z Jihočeského kraje, kteří mu zachránili život

Dříve hadrová panenka, nyní veselý chlapeček

Než Martínek odletěl do Francie, připomínal hadrovou panenku. Bez cizí pomoci nebyl schopný se ani otočit, natož se například sám najíst. Teď je ale všechno jinak. Pouhých 7 týdnů od genové terapie rodina napsala na webu Donio, kde veřejná sbírka pro Martínka probíhala, že mají doma zcela jiného chlapečka.

Každým den jsou jeho pohyby jistější a koordinovanější. Nemá křeče a nepláče bolestí. Začíná držet hlavičku, strká si prstíky do pusy a zkouší sahat na věci kolem sebe, jak uvádí Blesk. Dokonce se pokouší o první slova. Co je ovšem nejdůležitější, že už vůbec netrpí, přestal ze dne na den zvracet a neužívá žádné léky.

Jeho rodiče nemohou být šťastnější, už se nemohou dočkat, až Martínek začne běhat po zahradě. Celé Česko se raduje z Martínkových pokroků. Když je dítě nemocné, je to to nejhorší, co mohou rodiče prožívat. Často tyto děti tráví čas po nemocnicích nebo ne v příliš radostných podmínkách. Na SvětěKreativity jsme již psali o chlapci, který musel být po celý život zavřený v plastové bublině.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]