Na nepříjemný zánět močového měchýře zabírá síla přírody

Zánět močového měchýře neboli cystitida je poměrně časté infekční onemocnění, které trápí zejména ženy. Nadcházející podzim je pak obdobím, kdy se s ním kvůli klesajícím teplotám a snížené imunitě potkáváme více než v jiných částech roku. K nejčastějším příznakům patří časté chození na toaletu, bolest v podbřišku, pálení při močení, krev v moči a horečka.

Příčinou tohoto nepříjemného onemocnění je v naprosté většině případů bakterie E.coli. Ta se běžně vyskytuje v naší trávicí soustavě, pokud se ale z různých důvodů dostane do močových cest, výsledkem je právě cystitida, v horším případě až zánět ledvin.

Přírodní alternativa k antibiotikům

Silná bolest a další problémy nás samozřejmě dovedou k lékaři, který nám předepíše antibiotika, kterými se zánět močového měchýře nejčastěji léčí. Bohužel, jejich vedlejším efektem je, že společně s E.coli zničí i všechny ostatní prospěšné bakterie v našem těle. Proto se v poslední době ukazuje být jako vhodnější způsob léčby manosa neboli přesněji D-manosa.

Jde o specifický přírodní typ sacharidu, který bakterii E.coli účinně brání v tom, aby se zachytila na stěny močového měchýře, čímž jí zabrání v následném množení, a pomáhá tak při léčbě i prevenci infekci močových cest. 

Kde se manosa přirozeně vyskytuje?

Manosa se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce, zejména v brusinkách, broskvích, jablkách, hruškách, pomerančích a borůvkách. Proto se například doporučuje při zánětu močového měchýře pít brusinkový džus.

Fotografie: Pixabay

Vzhledem k tomu, že je ale obsah manosy ve výše uvedených plodech malý a museli bychom každý den zkonzumovat několik kilogramů jablek a hrušek, vyrábí se také průmyslově, a lze ji tak zakoupit i ve formě potravinového doplňku, a to jak ve formě pilulek, tak prášku rozpustného ve vodě. Princip fungování je založen na tom, že manosu náš organismus nestráví, ale vstřebává ji nejprve do krve a odtud do moči. 

Léčivé vlastnosti manosy

Manosa přispívá nejen k léčbě, ale také k prevenci vzniku infekce močových cest. Přirozeně podporuje správnou funkci močového systému, poskytuje ochranu sliznici pokrývající močové cesty a má silný antibiotický účinek.

Fotografie: Pixabay

Kromě toho je prospěšná také pro trávicí soustavu, funguje jako prebiotikum, a má    pozitivní vliv na funkci kardiovaskulárního systému. Manosu lze užívat preventivně i akutně, je bezpečná nejen pro dospělé, ale také pro děti. Pro maximální účinnost manosy je důležité konzumovat ji s dostatečným množstvím vody, která následně napomůže k odstranění bakterie E.coli z těla. 

Další formy prevence   

Kromě konzumace ovoce či potravinových doplňků obsahujíc manosu je možné zánětu močového měchýře předcházet i jinými způsoby, zejména důkladnou hygienou při použití toalety, například utírat se vždy směrem dozadu, při menstruaci si pravidelně vyměňovat tampony a vložky a podobně.

K prevenci pomáhají i takové samozřejmosti, jako je dostatečný pitný režim, pravidelné vyprazdňování močového měchýře a snaha zabránit prochladnutí oblasti močových cest.

Úvodní Fotografie: FreepikŘekněte ostatním, co si myslíte