Listy ořešáku mají mimořádné léčivé vlastnosti. Lidé už na ně skoro zapomněli

Fotografie: Freepik

Kožních problémů, bolestí kloubů i střevních obtíží vás zbaví listy a plody obyčejného ořešáku. Zjistěte, jak si připravit tinkturu, čaj nebo koupel.

Hledáte-li způsob, jak si podomácku ulevit od některých nemocí, vsaďte na listy ořešáku. Ty se používají, stejně jako slupka nezralých plodů a mladé, měkké ořechy, k léčbě řady onemocnění (dny, tuberkulózy, křivice, chronických ekzémů, chudokrevnosti, střevních problémů aj.). Díky svým antiseptickým, antibakteriálním a protiplísňovým účinkům pomáhají urychlovat hojení otevřených ran, podporují zdraví srdce a cév, napomáhají správné funkci metabolismu a v neposlední řadě udržují hladinu cukru v krvi v optimální úrovni, potvrzuje lékařka Marsha McCulloch.

Čaj z listů ořešáku uleví při střevních problémech

Listy, které použijete k přípravě léčivých čajů, tinktur či koupelí, by měly být zcela zdravé. Sbírejte je tedy koncem května a v průběhu června – v těchto měsících jsou již plně vyvinuté a ještě zpravidla nepodléhají žádnému onemocnění. Natrhané listy oddělte od řapíku a vysušte je na stinném a dobře odvětrávaném místě (tma zajistí přetrvání zelené barvy). Usušené listy skladujte v temnu, v dobře těsnicích nádobách.

V případě, že vás přepadnou střevní potíže nebo záněty trávicího traktu, připravte si z nich čaj. Na ten budete potřebovat 1 čajovou lžičku rozdrcených, sušených listů a 250 mililitrů vroucí vody. Listy jednoduše nasypte do vroucí vody a nechte hodinu louhovat, poté čaj slijte. Abyste se zbavili svých problémů, vypijte 3x denně před jídlem 1/3 sklenice. Čaj můžete použít i zevně, a sice při akné, hnisavých poraněních kůže a lišejích.

Tinkturu oceníte při péči o tělo

Jestliže toužíte po hebčí a zdravěji vypadající pokožce bez akné a tmavých skvrn, připravte si tinkturu z listů a kůry plodů některého z pěstovaných druhů ořešáku (v tuzemsku je nejrozšířenější ořešák královský, latinsky Juglans regia). Na výrobu tinktury budete potřebovat 80 gramů rozdrcených sušených listů (nebo stejné množství sušené kůry mladých plodů) a 300 gramů rostlinného oleje. Drcené listy nasypte do uzavíratelné nádoby a zalijte olejem. Tinkturu nechte 15–20 dní zrát na tmavém místě. Následně používejte dle potřeby.

Fotografie: Freepik

Koupele vám pomohou od kožních onemocnění

Trpíte na různá kožní nebo kloubní onemocnění? Může se jednat o ekzémy, vyrážky, hnisavé puchýře nebo artritidu, artrózu apod. V takovém případě by vám mohla prospět léčivá koupel. Na ni budete potřebovat 0,5 – 1 kilogram rozemletých listů, které zalijete 1,2 litry vody a 30 minut povaříte. Získaný vývar slijte a zřeďte s horkou vodou v poměru 1 : 1. Jestliže vaše obtíže neustoupí, nebo se dokonce začnou zhoršovat, bezodkladně vyhledejte lékaře, který vám s nimi pomůže.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]