Nemoci, které se projevují ztrátou čichu. Nemusí se hned nutně jednat o covid-19

Fotografie: Freepik

Ztráta čichu je běžným příznakem při nachlazení, chřipce a infekcích SARS-CoV-2 a nazývá se anosmie. Zjistěte, v jakých případech a jak s tím nepříjemným problémem bojovat.

Anosmie je jednoduše ztráta čichu. Často k ní dochází v závislosti na nemoci, kterou právě procházíte nebo kterou jste v nedávné minulosti prodělali. Kdo je k tomuto příznaku náchylnější a v případě jakých nemocí se můžete těšit na to, že nic kolem sebe neucítíte? Podívejme se na nejtypičtější nemoci a případy, kdy k něčemu takovému může dojít.

Nemoci projevující se ztrátou čichu

Nemoci související se ztrátou čichu postihují přibližně 19 % populace starší 20 let a 25 % populace starší 53 let. Ztráta čichu je běžným příznakem nachlazení, chřipce a infekci Covid-19. Anosmie označuje celkovou ztrátu čichu a ve většině případů se jedná o dočasný problém způsobený silným ucpáním nosu po vystavení chladu. U starších osob může trvat déle než u mladých lidí a v některých případech může být indikátorem závažnějšího zdravotního stavu.

Fotografie: Freepik

Ztráta čichu s sebou přináší také změnu chuti nebo její ztrátu, která může ovlivnit kvalitu života. Je důležité si uvědomit, že v roce 2020 bylo publikováno několik lékařských studií zabývajících se ztrátou čichu u pacientů infikovaných virem SARS-CoV-2 bez přítomnosti ucpaného nosu. První z těchto případů byl zaznamenán ve Francii, kde 40letá žena s Covid-19 nemohla cítit 5 látek často používaných v čichových testech bez ucpání nosu nebo poškozeného čichového traktu.

Příznaky spojené s tímto stavem

Spolu se ztrátou čichu se jako další příznaky může objevit trvalý kašel, kýchání a ucpaný nos, bolesti hlavy a horečka, obtížné dýchání nebo edémy (zánět jedné nebo více částí tkání v důsledku přebytku lokalizované tekutiny).

Příčiny a rizikové faktory

Čich je výsledkem procesu, který probíhá v nervovém systému a je závislý na správném fungování milionů nervových buněk v nosní dutině. Proto tyto buňky umírají a jsou neustále nahrazovány, má čichový systém schopnost regenerace po určitých traumatech nebo úrazech. Kromě nemoci můžete být příčinou ztráty čichu také poškození těchto nervových buněk.

Fotografie: Freepik

Mezi rizikové faktory patří zejména alergická rýma, infekce dutin, dušnost, nosní polypy a užívání léků, jako jsou antibiotika, antidepresiva nebo protizánětlivé léky. Odborníci tvrdí, že použití zinkových nosních sprejů může také vést k dočasné ztrátě čichu. Existují také vzácné případy, kdy se člověk může narodit bez čichu. Jedná se však o genetický stav, který se nazývá vrozené anosmie.

Léčba

Na tento stav neexistuje žádná specifická léčba. Můžete léčit pouze její příčiny, jako je alergie, chřipka, nachlazení, rýma nebo zámět nosních dutin. V případě alergických onemocnění mohou antihistaminika nebo léky na bázi steroidů účinně napravit problém ztráty čichu. Také nosní spreje s antikogestačním účinkem jsou účinné při zmírňování příznaků v případě chřipky a nachlazení.

Zdroj: Dr. Oana Cuzino