Lepší držení těla díky cvičení, které denně zabere dvě minuty

V dnešní době bojuje velké množství lidí s nesprávným postojem, mají špatné držení těla, který jim způsobuje bolesti zad i hlavy, ničí jim páteř a komplikuje i další tělesné procesy. Tento jednoduchý cvik vám nezabere více než dvě minuty denně, ale dokáže vám srovnat držení těla a podpořit to, aby vaše páteř i klouby byly zdravé a dlouho funkční.

Jen dvě minuty denně

V prvním kroku se jen postavte zpříma, hlava směřuje dopředu, nohy jsou na šířku boků. Nyní upažte a ruce zkřižte před tělem tak, aby natažená pravá ruka směřovala doleva a levá ruka doprava. Nyní ruce ohněte v loktech a propleťte je v úrovni očí tak, abyste měli spojené dlaně. Znovu se ujistěte, že máte rovná záda, zpevněné břicho a podsazenou pánev. Celou pozici v klidu několikrát prodýchejte.

Přichází ta složitější část. Pravou nohu opatrně zvedněte ze země. Není potřeba ji zvedat příliš vysoko, jen se ujistěte, že dobře držíte rovnováhu na levém chodidle. Pomalu poté pravou nohu překřižte přes levou tak, abyste kotník pravé nohy jako by zahákli za kotník nohy levé. Zároveň mějte lehce pokrčená kolena.

Zapojíte celé tělo

Jakmile se ujistíte, že dobře držíte rovnováhu a nikam nepadáte, pomalu zkuste ještě více pokrčit nohy, abyste se dostali do mírného podřepu. Nepředklánějte se a snažte se stále držet rovná záda, pravidelně dýchat a svalstvo celého těla držte zpevněné. V této pozici vydržte ideálně minutu a pokud to zvládnete klidně i více. Pravidelně dýchejte a soustřeďte se na rovná záda.

Co když vám to nejde? V případě že se vám nedaří tuto pozici udržet, vyzkoušejte tito tipy:

  • Při snaze o udržení stabilního postoje se opřete zády o stěnu.
  • Pokud nemůžete spojit dlaně, spojte alespoň vrchní část dlaní.
  • Nedokážete-li obmotat nohu zcela dokola, pouze pokrčte koleno a stůjte na jednom chodidle.

Správné držení těla je nutné a je důležité, abychom na něj pamatovali. Ať už stojíme nebo sedíme, měli bychom kontrolovat postavení naší páteře a soustředit se na to, abychom zapojovali všechny potřebné svaly.

Fotografie: Getty Images

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]