Kurkumový čaj se skořicí ulevuje i od velmi nepříjemných zánětů v těle. Jedinečný postup přípravy se předává po generace

Fotografie: Wanna Be Creative / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Pokud tento čaj neznáte, pravděpodobně se budete chtít dozvědět o jeho výhodách, zejména v kombinaci se skořicí a kurkumou, které zmírňují záněty.

Čerstvé bylinky a koření jsou plné účinných látek pro zdraví a dlouhověkost. Mezi ně patří kurkuma, zlatožluté koření známé pro své nesčetné zdravotní účinky, které lze maximalizovat kombinací tohoto koření s dalšími přírodními složkami. Snad každý už slyšel o zeleném čaji nebo o v poslední době oblíbeném očistném prostředku, jenž prospívá našemu zdraví. Věděli jste ale, jakou sílu má kurkumový čaj? Více prozradila lékařka Jillian Kubala.

Kurkuma a její úžasné vlastnosti

Kurkuma je žluté koření, které dodává pokrmům krásnou barvu. Je oblíbený zejména v indické a asijské kuchyni. Vykazuje úžasné vlastnosti při vnitřním i vnějším použití (například jako maska). Většina z nás ho přidává do vývarů, rýže a masa, ale skvěle se hodí i do čaje. Kurkumový čaj se nazývá zlaté mléko. Lze ho připravit dvěma způsoby, v závislosti na vašich chuťových preferencích. Je vhodný pro studené i teplé pití. Jak připravit kurkumový čaj?

První recept: 2 šálky mléka (kravského nebo rostlinného), 1 lžička kurkumy 1/2 lžičky skořice, špetka černého pepře (příznivě ovlivňuje vstřebávání kurkumy), malý kousek čerstvého oloupaného a nastrouhaného zázvoru, špetka kajenského pepře (nepovinně), lžička medu. Všechny ingredience smíchejte dohromady. Zahřívejte v hrnci, dokud není nápoj teplý (ale ne horký).

Fotografie: Freepik

Druhý recept: asi dva šálky vody, 1 lžička kurkumy, 1/2 lžičky skořice, trochu strouhaného zázvoru, citronová šťáva, volitelně med. Smíchejte všechny ingredience (bez citronové šťávy a medu), dejte do hrnce na oheň, přiveďte k varu, snižte plyn a vařte asi 10 minut. Propasírujte přes sítko. Přidejte citronovou šťávu a med.

Proč pít kurkumový čaj?

Čaj z kurkumy má řadu zdraví prospěšných účinků: podporuje imunitní systém, má protizánětlivé, antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky, uvolňuje před spaním, podporuje trávení, napomáhá metabolismu tuků, bojuje proti nadýmání a plynatosti, zlepšuje funkci jater, má antikarcinogenní účinky (poskytuje velké množství antioxidantů), stabilizuje hladinu cukru v krvi – předchází cukrovce a obezitě, zlepšuje funkci mozku, zlepšuje náladu a chrání před depresemi.

Zdroj: Healthline