Doktorka zveřejnila překvapivé dopady pravidelné konzumace kurkumy. Výsledky její studie vám otevřou oči

Fotografie: Scops~commonswiki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Kurkuma je rostlina pocházející z jižní Asie, kde se tradičně používala nejen jako koření do pokrmů, ale také pro své léčivé účinky. Kurkumin je klíčovým hráčem pro lidské zdraví.

Kurkuma, koření s jasně oranžovou barvou a charakteristickou, pronikavou chutí, je známá svými léčivými vlastnostmi po celém světě. Toto koření, které je hlavní součástí indického kari, má dlouhou historii použití v tradiční medicíně a stává se stále populárnějším přírodním doplňkem výživy. Proč? Protože kurkuma obsahuje silné bioaktivní látky, které přinášejí široké spektrum zdravotních benefitů pro vaše tělo, říká doktorka Kathy W. Warwick.

Antioxidační účinky kurkumy

Antioxidanty jsou látky, které bojují proti volným radikálům ve vašem těle, což jsou nestabilní molekuly, jež mohou poškozovat buňky a přispívat k různým onemocněním, včetně rakoviny a stárnutí. Kurkumin má výrazné antioxidační účinky a pomáhá neutralizovat volné radikály, což může chránit vaše tělo před poškozením buněk a DNA.

Protizánětlivé vlastnosti kurkumy

Chronická zánětlivá onemocnění jsou stále častější a mohou mít vážné zdravotní důsledky. Kurkumin má výrazné protizánětlivé účinky a může pomáhat snižovat záněty v těle. To je důležité nejen pro prevenci chronických onemocnění, ale také pro zmírnění symptomů různých zánětlivých onemocnění, jako je artritida.

Kurkuma a její možný vliv na rakovinu

I když je třeba provést další výzkum, některé studie naznačují, že kurkumin by mohl hrát určitou roli v prevenci a léčbě některých typů rakoviny. Kurkumin může potenciálně zasahovat do různých karcinogenních procesů v těle a chránit buňky před poškozením.

Hubnoucí elixír díky kterému břišní tuk mizí před očima každý den

mléko a kurkuma
Fotografie: Freepik

Kurkuma a její přínosy pro mozek a nervový systém

Kurkumin může mít pozitivní vliv na mozek a nervový systém. Některé studie naznačují, že kurkumin může pomáhat zlepšovat náladu a snižovat riziko duševních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Jak integrovat kurkumu do své stravy

Existuje mnoho způsobů, jak začlenit kurkumu do své stravy. Můžete ji používat jako koření do pokrmů, přidávat do smoothies nebo si připravit lahodný šálek kurkumového čaje. Nám se osvědčily dva recepty, a to smoothie s banánem, broskvemi a kurkumou a koktejl s banánem, broskvemi a kurkumou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]