Komáři mnohým doslova pijou krev. Své oběti si vybírají i podle krevní skupiny

Komár na kůži
Fotografie: Depositphotos

Komáři jsou otravný hmyz, který většině lidí doslova pije krev. Možná však existuje souvislost mezi určitými krevními skupinami a jejich preferencí.

Komáři často štípou některé lidi více než ostatní, a to i přes to, že jsou všichni ve stejnou dobu na stejném místě. Důvodem by mohla být především skutečnost, že je přitahuje určitá krevní skupina. Kromě toho však existují i další faktory, které tento otravný hmyz přitahují ještě více. Je proto důležité, abyste byli na pozoru, neboť komáři mohou často šířit nemoci, jako je malárie, horečka dengue nebo také virus zika, říká doktorka Jenneh Rishe.

Krevní skupiny a preference komárů

Lidé s různými krevními skupinami mají na povrchu červených krvinek různé množství specifických bílkovin zvaných antigeny – existují čtyři druhy krevních skupin, a to:

  • A: na povrchu červených krvinek se nachází pouze antigen A,
  • B: na povrchu červených krvinek je pouze antigen B,
  • AB: na povrchu červených krvinek se nachází antigen A i B,
  • 0: na povrchu červených krvinek není žádný antigen.

Komáry nejvíce přitahují lidé s krevní skupinou 0. Důvodem může být především absence antigenů, které mohou v některých případech komáry odpuzovat. Kromě toho existují lidé, kteří mají antigeny ve slinách a ostatních tělesných tekutinách, což z nich dělá takzvané vylučovatele. Jakmile se tito jedinci například začnou potit, komáři to vycítí, což je samo o sobě odpudí. Existují však i další faktory, jež souvisí s přitažlivostí komárů.

Oxid uhličitý

Komáry přitahuje oxid uhličitý, který lidé běžně uvolňují při výdechu. Jelikož tato složka za sebou nechává stopu, hmyz ji může vycítit a vydat se po ní, což ho dovede přímo k vám.

Tělesný pach

Pokud zjistíte, že vás komáři štípou častěji než jiné lidi, možná jim jen mimořádně voníte. To může ovlivnit hned několik faktorů, jako například:

  • Sloučeniny na vaší kůži, jako je zejména čpavek a kyselina mléčná, které intenzivně přitahují komáry.
  • Bakterie na vaší kůži, jež taktéž ovlivňují tělesný pach. Problémem může být v tomto případě zejména jejich přemnožení, které komáři vycítí a záhy se po vás vrhnou.
  • Genetika: Komáry více přitahují pachy na rukou jednovaječných dvojčat než na rukou dvouvaječných dvojčat. Je proto možné, že se jejich preference odvíjí i od genetiky jedince.
zapáchající větry
Fotografie: Freepik

Teplo a alkohol

Kromě oxidu uhličitého a pachů vydává tělo také teplo, které má určitý vliv na to, zda si vás komár vybere, či nikoliv. Tento otravný hmyz přitahuje především zdroj vyššího tepla. Stejně tak vyšlo najevo, že ho mohou více přitahovat osoby, které častěji pijí alkohol – a to zejména co se týče většího množství piva.

Těhotenství

Komáry více přitahují těhotné ženy. Důvodem by mohla být skutečnost, že tyto osoby uvolňují mnohem více oxidu uhličitého a často mají vyšší tělesnou teplotu. To jsou dva důležité faktory, které tento otravný hmyz přitahuje. Abyste se před nimi ochránili, můžete používat spreje s citrusovými vůněmi nebo aromatické tyčinky, které působí zcela přirozeně, a navíc rozvoní celou vaši domácnost.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]