Krvinky bývají často podceňované, přitom jsou pro fungování těla nesmírně důležité

Krvinky máme všichni, ale často jejich kvalitu podceňujeme. V poslední době neustále ze všech stran slyšíme, jak je důležité bojovat proti vysoké hladině cholesterolu. Slyšeli jste už ale o tom, jak je důležité se starat i o krvinky, které neustále cirkulují naším kardiovaskulárním systémem? Pokud jsou slabé a křehké, hrozí vznik cévních a srdečních onemocnění, a dokonce i infarktu.

Zdravé orgány a svalstvo bez nich mít nebudete

Krvinky jsou klíčové pro správnou funkci orgánů a svalstva. Trpíte otoky? Možná je to právě kvůli jejich slabosti. Krvinky jsou důležité především v oblasti srdce a cévního systému. Pokud jsou nemocné či oslabené, může se rychle rozvinout nepříjemná choroba. Co všechno je může oslabovat a snižovat jejich kvalitu?

  • ztráta blízkého
  • deprese
  • problémy v rodině
  • stres v práci

Rizikové faktory

Pokud jste pod neustálým tlakem nervový systém začne cévnímu systému vysílat nesprávné signály. Druhým rizikovým faktorem jsou špatné návyky. Závislost na alkoholu a tabáku má velmi špatné následky pro kvalitu krvinek. Konzumace alkoholu způsobuje, že se krev zahušťuje. Zároveň se ničí stěna krvinek a ty se mohou rozpadat. Kouření tabáku zvyšuje tlak, který je v cévách. Krvinky se pod jeho vlivem rozšiřují a deformují a vy riskujete, že se vám cévy docela ucpou.

Fotografie: Pixabay

Dalším rizikovým faktorem je špatné stravování. Podvýživa je stejně nebezpečná jako příliš velké množství špatného a nekvalitního jídla. Tučné, příliš slané, pálivé a smažené jídlo zvyšuje přítomnost cholesterolu v krvi. Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb. Bez něho bude docházet ke stagnaci v krevním oběhu. Tento proces způsobuje, že krvinky budou setrvávat v tukovém obalu a budu se dále oslabovat.

Pokud chcete předejít problémům s krvinkami, snažte se vyhýbat stresovým situacím, přestaňte kouřit a pít alkohol. Vytvořte si zdravé stravovací návyky, začněte jíst zdravě a pravidelně. Zařaďte do svého rozvrhu pohyb.

Fotografie: Pixabay

Jak krvinky posílit?

Vyzkoušejte vitamín P. Je jedním z nejdůležitějších vitamínů pro správnou funkci cév, srdce a mozku. Najdete ho v mnoha plodinách. Zkombinujte ho s vitamínem C, který je známý antioxidant. Ochrání vaše krvinky před poškozením. Další látkou, která posiluje krvinky, jsou antokyany. Najdete je ve všech tmavých bobulích (ostružiny, borůvky, atd).

Nejsilnějším spojencem v boji proti slabým krvinkám je trio draslík, křemík a selen. Jde o silné a zdravé minerály, které najdete v mnoha potravinách, či je můžete zakoupit v lékárně ve formě suplementů. Uvedené vitamíny a minerály působí také jako dobrá prevence proti vzniku mozkových onemocnění. Přidejte také vitamín B a uvidíte, že vaše zdraví bude za nedlouho pevné jako nikdy dřív.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]