Udržujte játra v kondici a vyhněte se tak jejich selhání a vážným následkům

Fotografie: Freepik

I když jsou játra extrémně odolná vůči poškození, mohou postupem času podléhat nemocem a degenerativním změnám. Existují ale tipy, jak je zachovat v dobré kondici.

Je známým faktem, že játra čistí tělo od škodlivých metabolických produktů a toxinů. V lidském těle však mají dalších přibližně 500 funkcí! Tento orgán má pozoruhodné regenerační schopnosti, ale také svá omezení. Dlouhodobě nezdravý životní styl, vysoce kalorická, mastná strava, nedostatek fyzické aktivity, užívání alkoholu a dalších stimulantů, to vše způsobuje přetížení a obtížnější regeneraci, neléčené virové infekce a chronická onemocnění zase přispívají k zánětu.

Problémy s játry se projeví až časem

Nevýhodou onemocnění jater je fakt, že je nejprve nepoznáte: játra nebolí, nevolají o pomoc, a když se objeví alarmující příznaky, je často příliš pozdě na to, abyste nebezpečné změny zvrátili. Nejčastějším zanedbaným problémem bývá ztučnění a cirhóza. Je proto důležité o svá játra pečovat. Pomoci může zařazení určitých potravin, pravidelné kontroly u lékaře i změna životního stylu.

Změňte svoje stravovací návyky

Místo tří větších jídel denně jezte 5-6 malých. Játra snáze zvládnou lehkou zátěž a budou lépe hospodařit s energií. Jídlo by mělo být mírně teplé, nikoli studené nebo horké. Nezapomeňte jíst vždy ve stejnou dobu, v uvolněné atmosféře, nikdy ne ve spěchu. Jezte pomalu a důkladně žvýkejte. Jídlo by měla být čerstvě uvařené, nikoli ohřívané. Vyvarujte se smažení, lepší je vaření nebo dušení.

Fotografie: Freepik

Vaše játra ocení omezení masa a tučných výrobků, stejně jako alkoholu nebo pšeničné mouky. Není dobré konzumovat velké množství hub. Zařaďte větší množství ovoce a zeleniny, zejména brokolici, avokádo, červenou řepu nebo česnek. Játra milují vlákninu, proto by zelenina měla tvořit alespoň polovinu denního jídelníčku; zahrňte do něj i výrobky z celých zrn a krup.

Dbejte na svoje fyzické zdraví

Cvičení usnadňuje vylučování toxických látek z těla, navíc pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost a snižovat tělesný tuk (obezita je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik nealkoholického ztučnění jater). Navíc pohyb snižuje inzulinovou rezistenci tkání, která narušuje fungování a regenerační procesy jater a vede k její steatóze a následnému chronickému zánětlivému procesu.

Fotografie: Pixabay

Je také důležité chránit játra před napadením viry, které vyvolávají akutní nebo chronický (obtížněji detekovatelný) zánět. Základem je dodržování pravidel hygieny. Nemoci a virové infekce jater obvykle nemají zjevné příznaky, proto je důležité zkontrolovat jejich stav laboratorními testy. Pravidelné zdravotní prohlídky by měly být samozřejmostí. Váš praktický lékař může provést několik testů pro zhodnocení stavu vašich jater.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]