Salátová okurka je díky své vodnatosti jedinečnou potravinou. Její vlastnosti jsou řešením zdravotních neduhů

Fotografie: Depositphotos

Okurka přináší řadu užitečných zdravotních přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Zde najdete seznam těch nejzajímavějších z nich.

Okurka je velmi oblíbená potravina, která přináší řadu užitečných zdravotních přínosů. Má totiž vysoký obsah důležitých živin a antioxidantů, jež pomáhají léčit některá onemocnění, a dokonce jim snáze předcházet. Kromě toho se jedná o zeleninu s poměrně nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem vody. Je proto také možné, že její zvýšená konzumace vám pomůže udržet tělo hydratované a usnadní vám proces hubnutí, říká doktorka Rachael Link.

Hydratace těla

Voda hraje klíčovou roli ve fungování organismu a v mnoha dalších tělesných procesech, jako je například regulace teploty a transport odpadních živin – správná hydratace může ve skutečnosti ovlivnit vše od fyzické výkonnosti až po rychlost metabolismus. A abyste si zajistili její klíčový dostatek, můžete kromě konzumace nápojů také přidat do svého jídelníčku právě okurky a další ovoce nebo zeleninu, která obsahuje její hojné množství.

Pomáhá při hubnutí

Okurky vám mohou pomoci zhubnout několika způsoby. Především se však jedná o to, že mají velmi nízký obsah kalorií – každá porce o hmotnosti zhruba 100 gramů obsahuje pouze 16 kalorií. To znamená, že jich můžete jíst hodně, aniž byste se museli bát o svou váhu. Okurky pak navíc mohou dodat svěžest a skvělou chuť všem salátům, sendvičům a přílohám.

Fotografie: Depositphotos

Snižuje hladinu cukru v krvi

Okurky pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi a předcházet některým komplikacím cukrovky – to dokázalo již několik studií, během nichž vyšlo skutečně najevo, že tato oblíbená potravina může hrát důležitou roli v kontrole hladiny glukózy v krvi a její případné regulace. Je ovšem třeba poznamenat, že současné poznatky vyžadují další výzkumy, které by je dokázaly potvrdit.

Podporuje pravidelnost stolice

Častější konzumace okurek vám dokáže pomoci podpořit pravidelnou stolici, a to zejména díky tomu, že obsahují vysoké množství vody a podporují hydrataci. Již mírná dehydratace je totiž hlavním rizikovým faktorem zácpy, protože může změnit vodní bilanci a ztížit její odchod z těla ven. Kromě toho tato zelenina obsahuje také vlákninu, která pomáhá regulovat pohyb střev (zejména pektin, typ rozpustné vlákniny, jenž zvyšuje frekvenci pohybu střev).

Snadno se přidá do jídelníčku

Zelené okurky s výrazně křupavou a osvěžující chutí si můžete vychutnat téměř ve všech pokrmech, a to od salátů až po sendviče. Jedná se proto o velmi dobrou potravinu, kterou lze kombinovat s mnoha různými pokrmy, takže její zařazení do jídelníčku není opravdu nic složitého – stačí vám trochu kreativity a budete si je moci vychutnat na mnoho způsobů. Záleží jen na vás, jak je máte rádi.

Obsahuje řadu antioxidantů

Antioxidanty jsou molekuly, které blokují oxidaci, chemickou reakci, při níž vznikají volné radikály, jejichž hromadění může vést k několika typům chronických onemocnění, a to včetně rakoviny nebo autoimunitních onemocnění. Naštěstí však ovoce a zelenina, včetně okurek, obsahují prospěšné antioxidanty, které pomáhají tyto látky ničit a zamezují jejich opětovanému vzniku. Rozhodně se vždy ujistěte, že váš jídelníček obsahuje alespoň jedu porci ovoce a zeleniny denně.

Zdroj: Heathline