Kokosové mléko domácí výroby + 2 recepty

Zdravé stravování je v poslední době mým velkým hobby, bohužel s tím mnoho lidí začne až v okamžiku, kdy jim začne skřípat zdraví, nebo potřebují zredukovat alarmující množství tuku. Ani v jednom případě se to netýká mě, ale ze svého okolí znám takových lidí hodně. Ať je to jak chce, důležité je začít. A výtečné na tom všem je, že to nemusí být ani nákladné a už vůbec jednotvárné, jak se o zdravém stravování mnohdy mluví.

Do fitness stravování jsem však začala pronikat nedávno, a to díky Výzvě 21, kde po 42 dnech vidím již první skvělé výsledky. Nejen díky cvičení, ale především díky stravy. Nejdříve bych měla záslužně poděkovat zakladateli a online trenérovi Tomášovi a jeho týmu, ovšem nesmím zapomenout ani poklepat na svá ramena. Nikdo vás nepochválí lépe než vy sami 🙂 A nakonec, pro koho toto všechno děláme, než pro sebe a své zdraví?

Fitness stravování s fantazií

Dnes nebude však řeč pouze o tomto úžasném programu, ale skvělých receptech. Fantazii se meze nekladou a v této oblasti se dá stále podnikat mnoho gastronomických zážitků, které jsou navíc i zdravé. Dnes vám přináším recept na domácí mléko a následné využití surovin. Takže vlastně hned i recept na RAW kuličky nebo vločkové koláčky.

Kokosové mléko + další varianty

Ať už si zvolíte kokosové mléko, z vlašských nebo kešu ořechů, vloček, rýže či máku, vždy nám mimo mléka zůstane drť. Večer si do hrníčku namočíme mletý kokos (vybírejte kvalitní), ořechy, případně vločky nebo jiné ingredience, ze kterých budeme chtít mléko. Díky informacím o sacharidovém vlnění ve Výzvě 21 si připravuji v sacharidové dny mléko ovesné nebo rýžové. V jiné dny ořechové či kokosové.

Ráno namočenou směs (kokos + voda) vlijeme do mixéru a rozmixujeme – zředíme dle potřeby vodou. Tuto směs naliji do pytlíčku na výrobu mléka nebo sýra (může být i plátýnko) a vymačkám do sucha. Zůstane vám tedy drť. Já mám ráda hutnější mléko, proto z jednoho hrníčku ingrediencí dělávám něco přes půl litru mléka, ale dá se naředit na 1 litr. V lednici vydrží 3dny.

Raw kuličky a koláčky

Tuto drť, jež zůstala z výroby mléka, smíchám s dalšími ingrediencemi: mleté ořechy, vločky, může být drobné sušené ovoce, semínka atd. Přidám med, odměrku proteinu – já používám RAW protein od Gorilla fitness, kdyžRAW kuličky ho vynecháte, nic se neděje. Pro cvičící je to však základní surovina. Dále přidám kokosový olej a vypracuji v tuhé těsto. Je-li těsto řídké a příliš lepivé, přidejte vločky nebo mleté ořechy či mletá lněná semínka.

Pokaždé můžete získat jinou chuť kuliček. Nechám odpočinout v lednici a poté vytvaruji kuličky, které obalím v RAW kakau. Pro milovníky kokosu ještě obalte kuličky strouhaným kokosem. Takto lze udělat i RAW koláče. Kakao přidám do těsta, místo kuliček udělám placičky a doprostřed zatlačíme sušené ovoce nebo oříšek – skladujeme v lednici. V obou případech jsou výtečným, zdravým a chutným doplňkem do sacharidových dnů. Lze skladovat přichystané i v mrazáku, jen si vytáhnete potřebné množství několik hodin předem.

Obrázek: pixabay.com