Množství nakažených klíšťat v Česku rapidně roste. Následky těchto nemocí mohou být pro mnohé fatální

Fotografie: Depositphotos

Rostoucí počet případů klíšťové encefalitidy a boreliózy v Česku je důvodem k obavám. 

Počet případů klíšťové encefalitidy a boreliózy v České republice vzrostl dvojnásobně oproti minulému roku. Tento nepříznivý trend, potvrzený daty Státního zdravotního ústavu (SZÚ), je alarmující. Klíšťová sezóna začala letos dříve, což zvyšuje riziko nákazy. Přečtěte si, jak se před těmito nebezpečnými nemocemi chránit.

Dvojnásobný nárůst klíšťových nemocí

Podle údajů SZÚ bylo v období od ledna do dubna tohoto roku zaznamenáno 26 případů klíšťové encefalitidy, což je přibližně dvojnásobný nárůst oproti loňsku. Podobný trend zaznamenává i lymská borelióza, s 509 případy letos oproti necelým 400 ve stejném období minulého roku​.

Skryté nebezpečí přisátého klíštěte

Nález klíštěte na těle představuje významné riziko přenosu těchto nemocí. Je důležité si uvědomit, že i když klíště na těle nenajdete, stále může dojít k nákaze. Nemoci přenášejí nejen dospělá klíšťata, ale i larvy a nymfy, které jsou velmi malé a snadno přehlédnutelné​. V našem článku na webu ZdravéStravování jsme vás nedávno seznámili s tím, jak si bezpečně odstranit klíště.

Fotografie: Dunpharlain / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Rozpoznání lymské boreliózy

Lymská borelióza se nejčastěji projevuje červenou skvrnou s bledým středem, kterou má však jen 80 % nakažených. K přenosu dochází obvykle po 24 hodinách od přisátí klíštěte a inkubační doba je od tří dnů až po několik týdnů. Počáteční příznaky zahrnují bolesti svalů a kloubů, únavu a zvýšenou teplotu, informuje lékař Xixi Luo.

Přehlížení těchto druhů hmyzích štípnutí může způsobit nevratné komplikace

Klíšťová encefalitida: Co očekávat

Klíšťová encefalitida je podle doktora Darragha O’Carrolla zánětlivé virové onemocnění, které napadá mozkové blány, mozek a míchu. První fáze onemocnění se podobá chřipce, s příznaky jako únava, zvýšená teplota, bolesti hlavy a závratě. Po krátkém období klidu se nemoc vrací s intenzivnějšími symptomy, včetně zvracení a těžkých bolestí hlavy.

Prevence a ochrana

Jedinou spolehlivou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. Pro osoby starší 50 let je očkování hrazené zdravotním pojištěním, avšak je doporučeno i mladším lidem. Primářka Hana Roháčová zdůrazňuje, že věk není zárukou, že se organismus s virem vypořádá sám.

Pravidelná kontrola těla po pobytu v přírodě, používání repelentů a včasné odstranění klíštěte jsou základními kroky, jak snížit riziko nákazy. Informujte se o možnostech očkování a buďte obezřetní při pobytu venku​.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]