Nejen boreliózu, klíšťata způsobují také klíšťovou encefalitidu. První příznaky onemocnění lze snadno zaměnit za chřipku

Fotografie: Pixabay

Stresů z epidemie a omezení volného pohybu nás zbaví procházky po loukách a lesích. To však s sebou nese riziko kousnutí klíštětem.

Možná se vám zdá, že na klíšťata je ještě brzy. Klíšťata však již nyní začínají být aktivní. Je to vlivem oteplování klimatu. Bohužel počet chorob přenášených klíšťaty každým rokem stoupá. Kousnutí klíštěte může vést ke dvěma závažným onemocněním: lymské borelióze a klíšťové encefalitidě. Co je dobré o těchto nemocech vědět?

Klíšťová encefalitida a borelióza

Věděli jste, že tato nemoc se častěji vyskytuje u mužů než u žen? Nejběžnějšími případy jsou dospělí ve věku od 25 do 59 let a je jedno, jestli žijí ve městě nebo na vesnici, riziko nákazy je stejné. Klíšťová encefalitida má zpočátku příznaky podobné chřipce.

Lidé s oslabenou imunitou mohou mít však také neurologické příznaky související s encefalitidou nebo meningitidou. V extrémních případech může dojít k paralýze dýchacích svalů nebo dýchacího centra. V 95% patří mezi příznaky vysoká horečka nebo bolesti svalů.

Fotografie: Pixabay

Další onemocnění, které přenášejí klíšťata, lymská boelióza, je způsobené bakteriemi a je léčeno antibiotiky. V případě encefalitidy – virového onemocnění – neexistuje lék. Nejvíce záleží na obranné reakci těla a imunitě. Protilátky proti této nemoci mohou být generovány očkováním, které si však lidé musí uhradit sami. Některé pojišťovny však toto očkování proplácí. Vakcína probíhá ve třech dávkách. Z hlediska aktivace obranných sil v těle je nejdůležitější první dávka.

Klíšťat je rok od roku více

Zvýšený výskyt chorob přenášených klíšťaty a zvýšený výskyt klíšťat obecně vyplývá mimo jiné z oteplování podnebí. Za zvýšených teplot totiž zůstávají klíšťata aktivní téměř celá rok. Od února nebo března do listopadu, někdy i prosince. Jejich výskyt se přesouvá na sever i do horských oblastí. Nejaktivnější jsou při teplotách nad nulou, bez sněhu a vysoké vlhkosti. Věděli jste, že v letech 2006 – 2016 se počet infekcí chorobami přenášenými klíšťaty téměř ztrojnásobil? Je tedy na místě o těchto nemocech více hovořit.

Fotografie: Pixabay

A nyní, v době pandemie koronaviru, je nutné o těchto nemocech hovořit více než kdy předtím. V současné době totiž do zelených oblastí chodí mnohem více lidí. I ti, kteří jindy do lesů, na louky nebo do městských parků nechodili, se tam nyní vyskytují. Je to téměř jediný možnost, jak trávit čas mimo své domovy. Myslete také na to, že samotná klíšťata sice nejsou mobilní, ale jejich hostitelé jako jsou hlodavci, obojživelníci a ptáci ano. Právě to vysvětluje jejich všudypřítomnost.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]