Klíč k vysněné postavě spočívá v boji proti viscerálnímu tuku. Jedná se o neviditelný důvod obezity a dalších problémů

Fotografie: Freepik

Každoroční snažení dostat se do plavek nebo loňských kalhot často končí nezdarem. Může to být proto, že spalujete jen podkožní tuk a ne ten vnitřní.

Viscerální tuk se taková vrstva, která obaluje vaše orgány v břišní dutině. Obzvláště v dřívějších dobách byl nezbytný pro přežití každého jednotlivce a čím více jste jej měli, tím více byly vaše orgány chráněny před otřesy. V dnešní pohodlné době jej však není potřeba tolik a častokrát je spíše jen na obtíž. Obzvláště pak tehdy, když se snažíte zhubnout, vypadat krásně a zbavit se několika centimetrů v pase.

Fotografie: Unsplash

Nejdůležitější je jídelníček a pohyb

Pokud nejste zvyklí na cvičení, je zbytečné okamžitě začít běhat nebo zvedat velké váhy. Na prvním místě je totiž vaše bezpečí a zdraví, takže byste měli začínat zlehka. Na začátek zkuste každý den alespoň 30 minut strávit chůzí a vydat se na delší a lehce intenzivnější procházku. Po pár týdnech, až si vaše tělo zvykne na pohyb, bude zcela bezpečné začít pravidelně běhat a postupně prodlužovat trasu.

Fotografie: Unsplash

Stejně dobře vám však pomůže i snažení v posilovně, ať už jde o fitness trénink nebo zvedání činek. Nejlepší na spalování vnitřního tuku jsou však intenzivní série rychlých cviků s krátkými přestávkami. Můžete tak zkusit navštívit řízené kurzy aerobiku, fitness, tabaty, TRX nebo jiné. Vedle toho však musíte dodržovat i jistá omezení a doporučení ve stravování, jinak přijde veškeré vaše snažení v posilovně vniveč.

Více zeleniny, méně cukru

Důležité bude omezit příjem rafinovaných potravin, slazených nápojů a alkoholu. Obzvláště se pak vyvarujte jednoduchým a uměle vytvářeným cukrům, po nichž se vám tvoří velké množství tuku. Podobný dopad mají na vaše tělo alkoholické nápoje, v nichž je velké množství kalorií a navíc znesnadňují trávení. Namísto těchto a dalších rafinovaných potravin zařaďte do svého jídelníčku něco zdravého.

Zvýšit byste měli příjem nenasycených mastných kyselin, přírodních bílkovin a vlákniny. Ty dostanete především ze zeleniny a ovoce, zejména pak z ořechů a zrn, česneku, brokolice nebo špenátu. Zároveň s úpravou jídelníčku byste měli změnit i jiné aspekty vašeho životního stylu. Podle studií mají kuřáci větší množství vnitřního tuku, proto byste spolu s rafinovaným cukrem měli zahodit i cigarety.

Kvalita spánku také pomáhá hubnout

Dlouhý a příjemný spánek pomáhá obnovit hladinu hormonů v těle a zároveň odbourává stres. Obojí může mít pozitivní vliv na vaše hubnutí, zejména pak na množství vnitřního tuku. Ten se může mimo jiné usazovat právě také díky hormonálním výkyvům, za nimiž může stát i stres. Vyhýbejte se proto nepříjemným prostředím a situacím, naučte se relaxovat a hlavně si najděte čas a prostor na kvalitní spánek.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]