Kdy je nejlépe cvičit? Ráno, odpoledne nebo večer?

Chodíte běhat časně ráno nebo jste spíš fanda večerního cvičení ve fitness centru? Anebo se prostě jen pořádně protáhnete odpoledne u jógy? Možná si kladete otázku, které cvičení je to nejlepší a kdy je ideální doba pro cvičení? V podstatě na to neexistuje jednoznačná odpověď, protože každý člověk je jiný a může mu vyhovovat jiný typ cvičení včetně doby.

V dnešním článku jsme si kladli za cíl vysvětlit vám rozdíl, mezi cvičením ráno, odpoledne a večer. Co se týče sportovní aktivity, musí vás bavit. Jinak je samozřejmě každý pohyb vítán a ideálně, když se různě střídá.

Řiďte se svým biorytmem

Vhodná doba na cvičení je velmi individuální. Záleží, zda jste typ člověka ranní ptáče, noční sova nebo u vás vrcholí energie odpoledne. K dalším faktorům patří různé koníčky, rodina, zaměstnání. Zatímco někoho ranní cvičení nabudí, udělá dobře, druhému se může udělat mdlo. Nejlépe je řídit se vlastními pocity a nesrovnávat se s ostatními. Ono cvičení má tak jako tak na vaše tělo blahodárný vliv, ať už cvičíte ráno, odpoledne nebo večer.

Cvičení ráno

Ranní cvičení má několik výhod. Jednak začne už od rána vaše tělo produkovat endorfiny, což se projeví na lepší náladě, ale také budete mít splněno. Výhodou je také to, že po cvičení se nasnídáte a během dopoledne vás nebudou přepadat chutě na nezdravá jídla. Odpoledne se můžete věnovat jiným činnostem a nemusíte myslet na to, že vás ještě čeká cvičení. Při cvičení ráno se i lépe hubne. Tělo si okamžitě sahá do zásob. Kdežto u odpoledního cvičení se musíte nejdříve zahřát cca půl hodinky, než si tělo začne brát energii ze zásob. Tudíž ráno můžete cvičit kratší dobu se stejným efektem, co se pálení kalorií týče.

Cvičení odpoledne

Pokud jste ráno polámaní, malátní, je vhodné se alespoň protáhnout a dát si 5 až 10 minut jógu. Pokud se však na nějaký sportovní výkon necítíte, nechte to na odpoledne. I to má své výhody. Ráno může být člověk ve stresu, aby vše stihl. Odpoledne si cvičení užijete, protože již máte po práci, nakoupeno a vyčlenili jste si čas jen sami pro sebe. Odpolední cvičení prospívá psychice, krásně si u něj vyčistíte hlavu. Pokud jste měli v práci nějaké potíže, při cvičení se trable náhle zmenší a je docela možné, že se úplně vypaří. I odolnost, výkon a síla jsou mezi 16 až 19 hodinou nejvyšší, tudíž do takového tréninku člověk vloží ze sebe maximum.

Večerní cvičení

Večerní cvičení je poslední aktivitou dne, kdy ze sebe vydáte poslední energii, která vám zbyla. Večer už bývá navíc v posilovnách málo lidí, takže máte větší šanci zacvičit si na strojích, které odpoledne bývají obsazené. Večerní cvičení, pokud je uzpůsobené tomu, že je již večer, může pomoci s lepším spánkem. Už se však nedoporučuje vykonávat nějaké divoké cvičení. Jestliže chcete spalovat tuky, pak je lépe cvičit ráno. Jde-li vám o budování síly, zkuste to odpoledne, na večer je ideální protahování a uklidňující cvičení.

Ať už si pro své cvičení vyberete kteroukoliv denní dobu, pamatujte na to, že tělo nejlépe regeneruje spánkem od 22. hodiny do 6. hodiny ranní. V tomto mezičase si dopřejte klid.

Obrázky: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte