Kdy je kašel znamením něčeho závažnějšího?

obrázek:carespot.com

Každý z nás má občas kašel. Obzvláště v chladném a deštivém počasí, kdy o nachlazení není nouze. Jak však poznat, že se jedná o závažnější problém?

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Kašel trvající déle, než tři týdny.
  • Vykašlávání hlenu či krve.
  • Současně s kašlem se objevuje bolest v rameni.
  • Pocit nedostatku dechu.

Kašel vzniká, když jsou podrážděny receptory na sliznici a pokud přetrvává po delší dobu, je to signál, že není vše v pořádku. Lehčí forma se může změnit na nějaký druh závažnějšího onemocnění mezi něž patří bronchitida, pneumonie nebo kašel černý.
Akutní bronchitida / pneumonie je virová či bakteriální infekce, při níž vzniká hustý hlen, který nutí k bolestivému kašli. Pokud je pneumonie těžšího rázu, může dojít i k hospitalizaci.

Kašel způsobený alergiemi

Tento kašel způsobují dráždivé alergeny, mezi něž patří prach, pyl, některé druhy vůní nebo zvířata. Projevuje se jako suchý a dráždivý a často bývá doprovázený vodovou rýmou a kýcháním.

Kašel způsobený astmatem

Astma vyvolává celá řada vnějších vlivů – citlivost na změny teploty, vlhkost nebo znečištěné ovzduší. Toto chronické onemocnění postihuje dýchací cesty a vyvolává suchý a dráždivý kašel a dušnost spojenou se sípáním.

Kašel u malých dětí

Tuto zdravotní komplikaci znají velmi dobře všechny maminky. Je hluboká noc, všichni spí a najednou se z dětského pokojíčku ozve kašel. Pokud ustane, je to dobré. Pokud přetrvává, začneme pátrat po jeho příčinách. Pokud je neustálý a trvá dlouhou dobu, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
Velmi nebezpečný je kašel, při kterém se ozývají vysoké a pisklavé zvuky a to především při výdechu. Může se jednat o astmatický záchvat. V tom případě je lékařská pomoc nutností.