Hořká část okurky ji nemusí celou znehodnotit. Stačí ji začít loupat od světlé strany

Fotografie: Depositphotos

Hořké okurky nechutnají zrovna dvakrát nejlépe. Pokud je chcete udržet čerstvé a lahodné, stačí udělat jednoduchou změnu při jejich přípravě.

Není nic horšího než si koupit čerstvou okurku a po jejím rozkrojení zjistit, že je hořká od hlavy až k patě. Takové nemilé překvapení je bohužel běžným scénářem, s nímž se běžně setkává většina domácností po celém světě. Důvodem tohoto nepříjemného problému je však jediná věc, kterou lze snadno odvrátit – důležité je však na to nezapomenout před její přípravou. Stačí udělat jednoduchou změnu a nepříjemná hořkost vás již nikdy nezaskočí.

Proč jsou okurky hořké

Charakteristickou hořkost okurek nejčastěji způsobují cucurbitaciny, což jsou sloučeniny, které rostliny produkují na obranu proti zvířatům a bakteriím. Tyto látky se objevují v mnoha různých rostlinách, takže se jedná o zcela normální proces, kterého se nemusíte bát. Ptáte se však, proč jsou některé kusy hořké a jiné nikoliv? Odpověď spočívá v podmínkách, v nichž byla zelenina pěstována. Pokud totiž rostlina rostla v suchém nebo chladném období, musela se více chránit, takže produkovala více cucurbitacinu (proto se většina zemědělců pěstování okurek raději vyhýbá).

Přestože hořké okurky nejsou příliš chutné, lze je jíst zcela bezpečně, protože výše uvedené sloučeniny jsou jedovaté pouze pro některá zvířata a u lidí nezpůsobují nic více než nepříjemný pocit v ústech a na jazyku. Pokud je to však pro vás příliš a raději takové kusy vyhazujete do koše, ještě než tak uděláte, měli byste vyzkoušet jednu věc. Existuje totiž osvědčený způsob, jak zeleninu hořké chuti rychle zbavit – rozhodně proto zbytečně neplýtvejte a raději vyzkoušejte trik, díky němuž si okurky navždy zamilujete.

Přehlížené okurky jsou zásobárnou vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek

okurka zelenina
Fotografie: Freepik

Jak zbavit okurky hořkosti

Ukázalo se, že hořké okurky lze zachránit velmi jednoduchým způsobem, který se vší pravděpodobností používali již vaši prarodiče. Cucurbitacin se totiž při vylučování hromadí především ve stoncích, kořenech, listech a v tmavších částech rostliny – pokud je tedy okurka v oblasti stonku tmavší, začněte ji loupat od světlé strany, díky čemuž nerozšíříte hořkou chuť po celém povrchu její dužiny. Tímto způsobem velmi jednoduše zachráníte zeleninu a budete si ji moci užít jako nikdy dříve. Zbytek hořké části zeleniny můžete buď vložit do kompostu, nebo ji přidat do vhodného salátu.

Zdroj: Moje Gotowanie

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]