Jednoduché způsoby, jak ověřit čerstvost vajec

Pokud nevlastníte domeček a kus pozemku, kde chováte slepice, nejspíš musíte pro vajíčka zavítat do obchodu. Při jejich koupi je dobré sledovat dobu expirace, abyste si domů nedonesli vejce zkažená. Jestli si chcete ověřit v domácích podmínkách čerstvost vajíček, provedete to jednoduše několika základními úkony.

Kontrola čerstvosti vajec

Trvanlivost vajíček je při skladování v lednici odhadovaná na zhruba 45 dní. Pokud je máte v pokojové teplotě, vydrží jen týden. I přesto, že máte podezření o zkáze vejce, můžete si tuto skutečnost prověřit těmito způsoby.

Zkouška ve vodě

Do hrnce napusťte studenou vodu a vejce do ní opatrně vložte. V případě, že klesne na dno a také na něm zůstane ležet, je čerstvé, a tudíž ještě použitelné. Pakliže narazíte na vajíčka, která budou plavat na hladině, jsou nejspíš zkažená a je vhodné je zlikvidovat.

A na jakém základě vlastně tento test stojí? Vaječná skořápka je pokrytá drobnými póry. Čerstvá vejce je mají zúžená, kdežto u těch starých a zkažených již došlo k otevření pórů. Proto občas tak silně zapáchají a také ztrácí obvyklou svou hmotnost (plavou na hladině).

Zvuková zkouška

Můžete snadno provést i v obchodě. Vejce si dáte k uchu a zatřesete jím. Neměli byste slyšet žádný zvuk, pakliže je vajíčko čerstvé. V momentu, kdy uslyšíte šplouchání, vejce nekupujte.

Světelná zkouška

Je jedna z nejstarších metod, které se používaly k zjištění kvality a čerstvosti vajec. Technika se prováděla pomocí takzvaného ovoskopu. Ten si můžete v podstatě improvizovaně vyrobit i doma.

Ustřihněte si kousek pečícího papíru, vytvořte v něm otvor ve velikosti a tvaru vejce, zapněte stolní lampu, namiřte ji směrem k sobě, překryjte světlo papírem a do otvoru vložte zkoumané vejce. Pokud je vajíčko čerstvé, bude prosvítat zaoblený žloutek s jasnými okraji. V případě, že bude tmavý, či nepravidelné struktury, vejce je již nepoužitelné.

K zhodnocení kvality vajec poslouží dobře i zrak a čich

Když vejce rozklepnete, mělo by držet tvar. A to jak žloutek, tak i bílek. Všímejte si i barvy žloutku, která by měla být světle žlutá. Bílek zase průhledný. U čerstvého vejce nezaznamenáte rovněž žádný zápach.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]