Jednoduché zdravotní testy, které prověří váš zdravotní stav z pohodlí domova

Fotografie: Freepik

Existují testy, které prověří vaše zdraví a dají vám signál, když ve vašem těle něco nefunguje správně. Nenahradí sice konzultaci s lékařem, ale vystačíte si s nimi, pokud potřebujete rychlý výsledek a nechcete opustit svůj domov. Ve chvíli domácí karantény se tak jedná o ideální řešení vašich zdravotních obtíží.

Štítná žláza

Špatná funkce štítné žlázy se může projevit tloustnutím nebo naopak výrazným hubnutím. Někdy o sobě ale do poslední chvíle nedá vědět. Proto je lepší, když její funkci ověříte pomocí jednoduchého testu.

Postavte se, zavřete oči a natáhněte ruce před sebe. Dlaně by měly směrovat směrem nahoru a prsty musí být roztažené. Nechte někoho z okolí, aby vám na ně položil kus papíru.

Pokud se vaše prsty začnou zřetelně třást, může to znamenat, že máte problémy se štítnou žlázou. Její funkce totiž může být narušena a vy tak alespoň zasáhnete včas.

Dýchací obtíže a problémy se srdcem

K provedení testu budete potřebovat stopky. Sedněte si na židli a několikrát se zhluboka nadechněte. Poté vydechněte a zadržte dech tak dlouho, jak jen to bude možné.

Následně odpočívejte dvě až tři minuty, a poté proveďte několik nádechů a výdechů. Po nich přistupte k dalšímu hlubokému nádechu a znovu zadržte dech.

Fotografie: Freepik

Pokud jste byli schopni svůj dech zadržet na 25-30 sekund při výdechu a 40 sekund při nádechu, jsou vaše plíce a srdce s největší pravděpodobností v pořádku. Jakmile to ale nezvládáte, může být vaše zdraví v ohrožení.

Páteř

Stoupněte si rovně a předkloňte se. Zkuste natáhnout dlaně až na podlahu. Někdo blízký by v tuto chvíli měl vyhodnotit, jak rovnoměrná je vaše páteř. Obratle by ideálně měly být seřazené v jedné linii a být ve stejné úrovni. Žádný by neměl vyčuhovat nebo být naopak zapadlý. Jestliže se obratle vychylují do stran, může jít o skoliózu.

Dále si zkuste sednout na zem. Nohy roztáhněte do stran a vložte mezi ně pravítko. Natáhněte ruce dopředu a snažte se k němu natáhnout, aniž byste ohýbali kolena. Pokud dosáhnete hranice 15 cm a více, jste ve výborném stavu. Jestliže je výsledek menší než 5 cm, věnujte pozornost zdraví své páteře.

Otok a krevní oběh

Stiskněte palcem horní část svého chodidla. Pokud zabarvení zmizí po několika sekundách, je to v pořádku. Jestliže prohlubeň i rudý tón na svém místě zůstávají, je pravděpodobné, že máte sklon k zadržování vody a měli byste navštívit svého lékaře.

Krevní oběh můžete zkontrolovat také jednoduchým způsobem. Nalijte do sklenice studenou vodu a ponořte do ní prsty na přibližně třicet sekund. V důsledku toho by se měla jejich barva změnit na světlejší nebo bledou.

Pokud se to však nestane, může to znamenat, že máte problém s krevním oběhem a v ideálním případě byste měli navštívit doktora, který vaše obavy buď potvrdí, nebo vyvrátí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]