Příčiny pocení nohou a léčba tohoto nepříjemného problému, který často způsobuje trapné situace

Fotografie: Depositphotos

Pocení nohou je nepříjemný problém, který postihuje většinu světové populace. Zde najdete jeho nejčastější příčiny a návod, jak ho léčit.

Ačkoliv to není nic příjemného, zpocené nohy jsou pro většinu lidí každodenní záležitost. Pokud jste se již s tímto problémem potýkali někdy i vy, pravděpodobně víte, že to může být také důvodem k opuštění skupiny přátel a pocitu zahanbení. Abyste si však nepokazili večer a kompletně se zbavili tohoto nepříjemného příznaku, měli byste nejprve hledat jeho příčiny. Níže jsme proto sepsali ty nejčastější z nich a možnosti, jak se ho jednou provždy zbavit. Více prozradil lékař Owen Kramer.

Příčiny pocení nohou

Podle většiny pediatrů patří mezi nejčastější faktory, které vedou k pocení nohou, především vysoké teploty, uzavřená obuv, stres a úzkost. Lidé by si pak měli dávat pozor zejména na nošení těsných bot, které neumožňují přísun vzduchu do pokožky. Abyste se tedy vyhnuli problémům, vybírejte si vždy obuv na míru z kvalitního materiálu a vyvarujte se nepříjemným situacím, jako jsou hádky či psychicky náročné situace.

Vzácný případ hyperhidrózy

Zpocené nohy jistě nejsou žádným závažným problémem – existují však i vzácné případy, které nejsou vůbec příjemné. Někdy totiž může jít o důsledek onemocnění zvaného hyperhidróza. Ta se vyskytuje především v podpaží, obličeji, na rukou a nohou, přičemž její příznaky mohou být oproti normálu mnohem závažnější. Zkuste si představit, jaké by to bylo, kdyby se vám dostala do bot voda a promočila vaše ponožky – přesně takový pocit máte při hyperhidróze.

Obvykle je tento stav způsoben různými zdravotními stavy, jako je například cukrovka, rakovina, onemocnění štítné žlázy, menopauza nebo užívání léků. Je proto důležité, abyste se měli na pozoru a v případě tohoto problému co nejdříve navštívili svého praktického lékaře. Ten vám pomůže stanovit správnou diagnózu a doporučí vám postup, kterým se budete řídit dále.

nohy a tromboza
Fotografie: Freepik

Léčba zpocených nohou

Pokud se chcete účinně zbavit nepříjemného pocitu zpocených nohou, můžete přijmout některá preventivní opatření:

  • Používejte ponožky a obuv z materiálů, které pomáhají pokožce dýchat: Tímto způsobem bude vaše tělo schopné odvádět z nohou teplo a vlhkost. To zase povede ke správné regulaci tělesné teploty a snížení pocení.
  • Nezanedbávejte čistotu nohou: Každý den je důležité ošetřovat dolní končetiny vodou a mýdlem a na závěr si důkladně osušit prsty a nohy, abyste z nich odstranili vlhkost. Tímto způsobem snížíte pravděpodobnost vzniku bakteriálních a plísňových infekcí.

Není také na škodu začít užívat produkty, jež absorbují pot a udržují nohy v suchu po celý den. Zároveň však také tyto přípravky dokážou potlačit nepříjemný zápach, který obvykle doprovází pocení a který je způsoben bakteriemi.

Zdroj: Healthline