Jednoduchá technika, díky které se zbavíte bolesti způsobené ztuhlým krkem. Úleva se dostaví již za 90 sekund

Fotografie: Depositphotos

Bolest je součástí života. Je to způsob, jak nám naše tělo dává najevo, že jsme buď zranění, nebo se uzdravujeme. Některé typy bolesti však dokážou zpustošit vaši pohyblivost i duševní zdraví.

Bolest šíje je právě takovým typem bolesti. Nejenže je velmi častá, ale je také na vzestupu. Spousta lidí si přes noc přivodí silnou bolest krku tím, že spí v neobvyklé poloze. Pokud jste to někdy zažili, pak přesně víte, jak bolestivé a hrozné to je po probuzení, říká lékařka Alisha D. Sellers. Sotva můžete otočit krk na stranu, místo toho musíte otočit celou horní část těla. Omezená pohyblivost desetkrát ztěžuje vše od řízení a bezpečného řazení do jízdních pruhů až po zdravení lidí – a to vše jen proto, že jste nevědomky špatně spali.

Proč nás bolí za krkem

Podstatným důvodem, proč tolik z nás trpí bolestmi šíje, je používání technologií. Mezi stále se rozšiřujícím používáním mobilních telefonů a počítačů v práci i doma neustále zíráme do svých zařízení a díváme se na obrazovky. V průměru člověk stráví zhruba 2–4 hodiny denně pokrčený nad pohledem dolů na svá osobní zařízení. Především mladí dospělí tak tráví čím dál více času.

Co se týče bolesti krku, její příčina často spočívá ve zkrácení svalu. K tomu obvykle dochází, když si vůbec neuvědomujeme, že jsme krk nepřirozeně zkroutili. Vzniklé napětí skončí zkrácením krčního svalu a když k tomu dojde, obtěžuje to nerv, což ho značně zhoršuje a následně nám to způsobuje bolest. To nám ztěžuje pohyb krku, zejména otáčení do strany.

Zatočte s nepříjemnou ztuhlostí

Ať už vaše bolest krku pramení z jeho natahování u obrazovky nebo z podivného spánku, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste bolestivost a bolest zmírnili. Ve videu níže vám Dr. Mandell přesně ukáže, jak se zaměřit na nahromaděné napětí v krku, jak ho protahovat a masírovat. Technika, kterou používá, se nazývá masáž křížovými vlákny a můžete si ji vyzkoušet sami. Pokud vás někdy bude trápit ztuhlý krk, zde předvedený 90sekundový trik vám může přinést okamžitou úlevu.

Fotografie: Freepik

Pro všechny, kteří trpí bolestmi šíje nebo se obávají bolesti krku způsobené používáním mobilních telefonů a notebooků, existuje několik dalších věcí, jež lze zařadit do každodenní rutiny, abyste se bolesti vyhnuli. Zaprvé je vždy důležité sedět rovně. To znamená přestat se dívat dolů na telefon a jiná elektronická zařízení! Místo toho držte telefon výš, abyste ho měli přímo před obličejem a v úrovni očí.

Existuje aplikace, která lidem pomáhá pamatovat si, že mají telefon zvednout, jednoduše bliká červeným světlem a upozorní vás, abyste telefon zvedli výš. Snažte se také během dne častěji vstávat. Každou hodinu se pořádně protáhněte, pokrčte ramena, projděte se a hýbejte se. Už jen to, že si uvědomíte, co děláte a co neděláte a jak dlouho, vám může pomoci vyhnout se přetížení a bolesti krku a všem nepříjemným bolestem a problémům, které je provázejí.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]