Nepříjemné nachlazení a jak ho zastavit v zárodku: Mezi domácí metody léčby patří i inhalace páry

Fotografie: Depositphotos

Nachlazení je nepříjemný problém, který trápí většinu lidí zejména během podzimních měsíců. Naštěstí existují triky, jak ho můžete zastavit ihned v zárodku.

Nachlazení je virové onemocnění, které postihuje horní cesty dýchací a jeho nejčastější příčinou je rhinovirus – tomu se tělo zejména během podzimních měsíců nedokáže ubránit, a pokud se jím nakazíte, můžete se následně potýkat s příznaky, jako jsou ucpaný nos nebo rýma, kýchání a škrábání a mnohdy také bolest v krku. Naštěstí však existují jednoduché triky, jak můžete zakročit, když je onemocnění ještě ve svém zárodku, říká doktorka Chris Young.

Jak zmírnit nachlazení v zárodku

Nachlazení je důsledkem nepříjemné virové infekce, která může způsobit řadu typických příznaků, jako je ucpaný nos nebo výtok hlenu. A přestože se jedná o poměrně častý a běžný problém, který nepředstavuje žádné riziko pro lidské zdraví, může velmi snadno narušit každodenní život a také vaši náladu. Pokud tedy na sobě začnete pociťovat jeho první příznaky, můžete se řídit následujícími triky, které je pomohou zmírnit ještě v zárodku onemocnění:

  • Dostatek odpočinku: Nejlépe uděláte, když zpočátku onemocnění dopřejete svému tělu dostatek odpočinku. Ten je nezbytný pro posílení imunitního systému a lepší regeneraci organismu, tedy i účinnější léčbě nachlazení.
  • Zvýšený příjem tekutin: Pijte hodně vody, teplých bylinných čajů nebo kvalitních ovocných šťáv. Tyto nápoje vám pomohou udržet tělo hydratované a podpoří správnou funkci vašich sliznic v nose a krku.
  • Inhalace páry: Jednoduchý způsob, jak pročistit své dutiny. Stačí nalít vařící vodu do hrnce a poté čichat vycházející páru – pro lepší účinek můžete přidat esenciální olej.

  • Teplý nápoj s medem a citronem: Smíchejte teplou vodu s medem a citronovou šťávou. Tato kombinace nabízí nespočet vitamínů a antioxidantů, které podporují imunitní systém a zmírňují příznaky nachlazení.

Čaj s citronem, zázvorem a kurkumou jako nejlepší přítel imunity: Skvělý pro boj s nemocemi i jako prevence

citron a med
Fotografie: Pixabay

  • Vlhkost: Udržujte ve svých místnostech dostatečnou vlhkost. Suchý vzduch může zhoršit příznaky nachlazení.
  • Správná výživa: Jezte zdravě a vyváženě – zaměřte se zejména na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a vitamíny, které jsou klíčové pro udržení dobré imunity.
  • Dejte tělu čas: Pokud jste unavení nebo se cítíte bez energie, rozhodně se nepřepínejte.

Pokud se vaše příznaky delší dobu nelepší, raději problém konzultujte s lékařem, a to zejména pokud se objevila i horečka.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]