Tajemství úspěšného boje proti akutní bolesti krku spočívá v jednoduchosti. Za tyto postupy vám budou kamarádi platit zlatem

Fotografie: Depositphotos

Léčba příznaků nachlazení nemusí představovat pouze návštěvu lékárny. Než si domluvíte kontrolu u lékaře, zmírněte známky nemoci některými domácími metodami.

Bolest v krku dokáže pěkně znepříjemnit každodenní život. Rozhodně je společně s rýmou na seznamu nejvíce nepříjemných příznaků nachlazení. Jakékoli problémy se zdravím je nezbytné řešit se svým lékařem, ale pokud nemáte možnost domluvit si schůzku ihned, zkuste některé domácí metody, které by vám mohly pomoci ulevit od bolesti v krku již za pár dní, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Jak dlouho může bolest v krku trvat

Doba trvání záleží především na příčině. Bolest většinou odezní do 3 až 10 dnů, pokud se jedná o virovou infekci, jako je právě běžné nachlazení. Pokud je ale viníkem bakteriální infekce, jako je například streptokok nebo alergie, bolest v krku může trvat mnohem déle, neléčí-li se předepsanými antibiotiky nebo jinými medikamenty.

Fotografie: Pixabay

Teplé i studené tekutiny

Na bolest krku se nemusíte bát použít ani studené tekutiny. Ledová voda nebo kostka ledu mohou zklidnit váš krk stejně jako horký čaj nebo kuřecí polévka. Tekutiny pomáhají čistit sliznice, udržovat volný průtok krkem a předcházet infekcím nosních dutin. Vyzkoušejte jak teplé, tak i studené, ať sami poznáte, co na vás platí.

Kloktání solného roztoku

Rozpusťte půl čajové lžičky soli nebo jedlé sody ve sklenici teplé vody. Kloktejte, ale nepolykejte. Opakujte každé 3 hodiny. Slaná voda snižuje výskyt otoků a podráždění krku. Jedlá soda také dokáže odbourat usazený hlen a odstranit pálení žáhy, které dráždí hrdlo.

Fotografie: Pexels

Pára a vlhkost

Dejte si horkou sprchu nebo koupel a inhalujte vodní páru, která zaplní prostor. Stejně tak si můžete do hrnce nalít vroucí vodu, přidat pár kapek esenciálního oleje a vdechovat páru nad hrncem s hlavou přikrytou ručníkem. Pára uvolňuje hlen a zvlhčuje sliznici, čímž hrdlo uklidní.

Nebojte se kvalitního alkoholu

Což takhle dát si kombinaci vody, whisky, medu a citrónové šťávy? Někteří přidávají i koření, jako je například skořice, muškátový oříšek nebo zázvor. Nápoj podávejte horký. Med sníží podráždění a jeho sladkost omezí kašel a uklidní nervová zakončení v krku. Whisky ředí hlen a rozšiřuje krevní cévy, takže buňky imunitního systému se mohou množit a bojovat s infekcí.

Fotografie: Pixabay

Odpočívat, odpočívat a zase odpočívat

Nepodceňujte fyzický odpočinek těla i hlasu. Ale neležte zcela rovně. Raději si podložte záda 2–3 polštáři. Vleže riskujete vznik otoků v důsledku zvýšeného tlaku na zadní část krku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]