Varovné příznaky, kterými vás tělo důrazně varuje před problémy se srdcem

Fotografie: Depositphotos

Na správné funkci vašeho srdce závisí váš život. Pokud se potýkáte s těmito příznaky, rozhodně byste se měli co nejdříve poradit s lékařem o svém zdraví.

Problémy se srdcem mohou být vaším tělem signalizovány mnoha způsoby, které se nemusí vztahovat pouze na oblast hrudníku. Je ovšem důležité, abyste je byli schopni včas rozpoznat, neboť jejich zanedbáním vám může hrozit závažné nebezpečí, říká lékař Gerhard Whitworth. Níže jsme si proto pro vás připravili 7 nejčastějších příznaků, kterými se vás tělo snaží varovat před problémy se srdce.

Bolest na hrudi a nepříjemné pocity

Bolest na hrudi je jedním z příznaků srdečního infarktu, zejména pokud je doprovázena pocitem slabosti a nepříjemnými pocity v této oblast – ty lze popsat jako tlak, tíseň, svírání nebo například pálení. V některých případech může být tento příznak také důsledkem krevních sraženin, které blokují průtok krve ve vašem těle. Pokud pociťujete bolest na hrudi pouze při fyzické námaze, přičemž posléze odezní, pravděpodobně se nejedná o naléhavý stav, ale rozhodně je to důvod pro návštěvu lékaře.

Trávicí potíže

Během srdečních onemocnění se v některých případech mohou objevit příznaky, jako je nevolnost, zvracení, zažívací potíže, pálení žáhy či bolest žaludku. Tyto příznaky jsou častější spíše u žen než u mužů a pacienti je mnohdy připisují jiným, méně závažným onemocněním.

Fotografie: Depositphotos

Bolest, která vyzařuje do paže

Při srdečních onemocnění, jako je zejména infarkt, může pacient pociťovat bolest vyzařující do levé paže, ramene, zad a čelisti. Pokud tato bolest přetrvává, měli byste co nejdříve zavolat záchrannou službu.

Silná únava

Cítit se unaveně po dlouhém dni v práci nebo po intenzivním tréninku je sice normální, ovšem pokud na vás přijde únava i po výstupu do schodů, mohlo by se jednat o jeden z časných příznaků srdečního onemocnění. V každém případě byste proto neměli na nic čekat a raději co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře.

Oteklé nohy, chodidla a kotníky

Ačkoliv nemusí být oteklé dolní končetiny vždy známkou srdečních potíží, lékaře tento příznak řadí mezi jeden z možných důsledků srdečního selhání. Zpozornit byste měli zejména v případě, pokud jej doprovází bolest na hrudi, únava či dušnost.

Nevysvětlitelné pocení

Pokud se náhle začnete potit, cítit úzkost a nevolnost a pokud jsou tyto příznaky doprovázeny dušností, únavou, bolestí nebo nepříjemnými pocity na hrudi, měli byste si co nejdříve zavolat záchrannou pomoc – jedná se totiž o typické příznaky srdečního infarktu. Podle lékařů je však také možné, že se v takovém případě může jednat o záchvat paniky, který má podobné příznaky. Tak či tak byste tento stav měli řešit ihned.

Fotografie: Pexels

Závratě a bolest hlavy

Ačkoliv mohou závratě a bolest hlavy přijít v důsledku vynechání stravy nebo nadměrného stresu, pokud se spolu s nimi objeví bolest nebo nepříjemné pocity na hrudi, mohlo by se jednat o srdeční infarkt – jsou totiž běžnou známkou toho, že srdce nepřečerpává správně krev. V takovém případě je důležité co nejdříve zavolat záchrannou pomoc.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]