7 nejčastějších příznaků, kterými se vás tělo snaží varovat před nedostatkem vitamínu D

Fotografie: Depositphotos

Vitamín D je nezbytný pro zachování zdravého organismu. Pokud pociťujete tyto příznaky, rozhodně byste ho měli co nejdříve doplnit.

Nedostatek vitamínu D v těle může mít závažné důsledky na vaše zdraví. Tato nezbytná živina, kterou si lidské tělo nedokáže vytvořit samo, posiluje organismus a hraje důležitou roli v boji proti mnoha nemocem. Je proto důležité, abyste měli povědomí o její hladině a v případě úbytku problém co nejdříve vyřešili. S tím vám pomohou tyto příznaky, jimiž se vás tělo snaží varovat před nedostatkem vitamínu D, říká lékařka Katherine Marengo.

Bolest a slabost svalů

Při nedostatku vitamínu D v těle často dochází k bolesti svalů, protože se v takovém případě stahují pomaleji a jsou náchylnější k poškození. Intenzita této bolesti může být různá, a to od mírné až po nesnesitelnou. Stejně tak může být důsledkem tohoto problému slabost svalů, která přichází zejména zrána.

Vysoký krevní tlak

Vitamín D je také zodpovědný za regulaci zadržování vody v těle. Pokud ho máte nedostatek, může se ve vašem těle začít hromadit přebytečná tekutina, což následně vede k hypertenzi neboli zvýšení krevního tlaku. Tento problém může mít i další závažné důsledky na vaše zdraví, a proto byste ho měli řešit v každém případě.

Fotografie: Pixabay

Porucha imunitního systému

Při nedostatku vitamínu D v těle dochází k narušení imunitního systému. Jde především o to, že se jím živí důležité buňky, které posilují organismus a zachovávají jeho schopnost bránit se proti různými onemocněním. Pokud tedy postrádáte jeho dostatečnou hladinu, můžete být mnohem náchylnější ke vzniku nachlazení či kašle.

Deprese nebo výkyvy nálad

Vitamín D úzce souvisí se sezónními afektivními poruchami, jako je smutek a deprese, které mohou nastat v důsledku změny počasí. Pokud ho tedy máte nedostatek, můžete pociťovat během různých ročních období chronické výkyvy nálad a stejně tak můžete být mnohem citlivější vůči smutným událostem.

Žaludeční a střevní potíže

Vitamín D napomáhá trávicímu traktu k dokonalejší funkci. Jeho nedostatek proto může souviset se střevními a žaludečními potížemi. Podle lékařů jsou to navíc právě lidé, kteří trpí nemocemi, jako je Crohnova choroba, celiakie nebo střevní záněty, kdo musí užívat tento vitamín ve formě doplňků stravy, aby si ulevili od nepříjemných příznaků.

Chronické pocení

Lékaři potvrzují, že s nedostatkem vitamínu D může souviset také nadměrné pocení. Není však zcela jasné, z jakého důvodu tento příznak vzniká, ovšem platí, že postihuje zpravidla oblast čela.

Fotografie: Pixabay

Kardiovaskulární poruchy

Nedostatek vitamínu D může souviset s vyšším rizikem vzniku srdečním onemocnění. Odborníci tuto skutečnost vysvětlují tak, že v případě tohoto problému se zvyšuje hladina vápníku v tepnách, což vede k jejich zužování, nebo v některých případech dokonce i k celkovému ucpání.

Jak se chránit před nedostatkem vitamínu D

Nedostatek vitamínu D vzniká zpravidla v důsledku nesprávného stravování. Vždy byste proto měli dbát na to, které potraviny řadíte do svého jídelníčku a zda z nich získáváte všechny potřebné živiny pro své tělo. V případě tohoto vitamínu je to pomerančový džus, zeleninové nápoje nebo ho můžete doplnit pomocí doplňků stravy. Samozřejmě je třeba dodat, že ho získáte především ze slunečních paprsků, a proto je důležité chodit ven.

Zdroj: Healthline