Voda s citronem je účinným instrumentem při hubnutí. Přispívá k zasycení i přes nižší konzumaci jídla

Fotografie: ANBI / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Citronová voda je skvělý přírodní prostředek, který nabízí řadu užitečných přínosů pro lidské zdraví. Zejména však poskytuje prevenci před mnoha nemocemi.

Citronová voda je velmi zdravý nápoj, který přinese do vašeho každodenního jídelníčku mnoho vitamínu C a antioxidantů. Kromě toho se jedná o velmi lahodnou směs ingrediencí, jíž můžete nahradit sladké sportovní nápoje nebo džusy s obsahem chemikálií a přebytečného cukru. Připravit si ji lze velmi snadno a také levně, neboť citrony zakoupíte v každém obchodě s potravinami a o vodě nemluvě. Navíc s ní můžete začít každý den nebo si ji můžete popíjet během odpoledne – záleží pouze na vás, říká doktorka Imashi Fernando.

Podporuje hydrataci

Ujistit se, že každý den pijete dostatek vody, je zásadní pro celkové zdraví – ne každý má však rád chuť obyčejné vody. Pokud tedy použijte citronovou šťávu, která tekutinu ochutí, vypijete jí během dne snadněji a s větší radostí více. Obecně byste však měli dbát na správnou hydrataci těla, neboť pokud vaše tělo postrádá tekutiny, můžete se potýkat s mnoha problémy, včetně:

  • mozkové mlhy,
  • změn nálad,
  • přehřátí organismu,
  • zácpy,
  • ledvinových kamenů.

Každý den je důležité vypít alespoň 2 až 3 litry vody – raději však vždy poslouchejte své tělo.

Dobrý zdroj vitamínu C

Citrusové plody, jako jsou zejména citrony, obsahují bohaté množství vitamínu C, primárního antioxidantu, který pomáhá chránit buňky před škodlivými volnými radikály. Kromě toho pak tato živina hraje důležitou roli v syntetizaci kolagenu, vstřebávání železa a produkci hormonů – jeho nedostatek v těle může způsobit příznaky, jako je například zvýšená náchylnost k infekcím, suchost úst a očí, suchá kůže, únava, nespavost a uvolňování zubů. Vymačkáním šťávy z 1 ks citronu do sklenice vody získáte zhruba 21 % denní dávky vitamínu C.

Podporuje hubnutí

Pití citronové vody vám může pomoci zvýšit příjem vody, což se označuje jako dobrá strategie hubnutí. Lidé, kteří před konzumací jídla pijí nejprve vodu, snědí méně jídla, než ti, kdo jedí bez předešlé konzumace vody – pokud pijí vodu, cítí se stejně sytí, přestože snědí méně jídla.

rozkrojený citron
Fotografie: Pexels

Pomáhá předcházet ledvinovým kamenům a zlepšuje trávení

Kyselina citronová obsažená v citronech pomáhá předcházet vzniku ledvinových kamenů. Citrát, který je totiž její součástí, paradoxně snižuje kyselost moči, a může dokonce rozbíjet malé kameny. Stejně tak je důležité zmínit, že konzumace této živiny nijak neovlivňuje celkové pH těla, takže se nemusíte bát potenciálních problémů. Pití citronové vody před jídlem navíc podporuje a zlepšuje trávení – bylo prokázáno, že kyselina citronová zvyšuje sekreci žaludeční kyseliny, trávicí tekutiny produkované v žaludku, která umožňuje tělu rozkládat a trávit potravu.

Jak připravit citronovou vodu

Příprava citronové vody je zcela jednoduchá – stačí do teplé nebo studené vody vymačkat polovinu citronu. Do hotového nápoje můžete přidat ještě tyto další ingredience, které mu dodají více chuti nebo podpoří vaše zdraví:

  • několik lístků máty,
  • lžičku javorového sirupu nebo medu,
  • plátek čerstvého zázvoru,
  • špetku skořice,
  • kurkumu.

Můžete také přidat plátky jiných čerstvých produktů, jako jsou limetky, pomeranče nebo okurky – před krájením je však vždy dobře umyjte.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]