Uznávala ho již ájurvédská medicína. Konzumace černého pepře zlepšuje hladinu cukru v krvi a působí protizánětlivě

Fotografie: Mauro Cateb / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Černý pepř nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Je navíc velmi levný a snadno dostupný ve všech obchodech.

Černý pepř je jedním z nejčastěji používaných koření po celém světě, a pokud ho máte rádi i vy, pravděpodobně víte proč – má ostrou a mírně pikantní chuť, která dokáže obohatit téměř každý pokrm. Existuje však i mnoho dalších úžasných přínosů, jež tato rostlina nabízí, a netýkají se pouze gastronomie. Ve skutečnosti je totiž pepř považován za jedno z nejsilnějších přírodních léčiv, a to zejména díky vysoké koncentraci účinných a prospěšných rostlinných látek, říká doktorka Makayla Meixner. Mimo jiné je také dobře známý ve starověké ájurvédské medicíně.

Vysoký obsah antioxidantů

Černý pepř disponuje vysokým obsahem antioxidantů, které účinně ničí volné radikály v těle – jedná se o nestabilní molekuly, jež mohou poškozovat tělesné buňky, zvyšovat riziko vzniku rakoviny a dalších závažných onemocnění. Pravidelná konzumace oblíbeného koření vám tak může pomoci předcházet potenciálnímu nebezpečí, a to zejména pokud kouříte nebo jíte nezdravě. Abyste si však zachovali své zdraví v co nejlepší formě, měli byste se těmto škodlivým návykům kompletně vyhýbat.

Protizánětlivé účinky

Chronický zánět může být základním faktorem mnoha onemocnění, jako je zejména artritida, srdeční choroby, cukrovka a rakovina. Piperin (hlavní účinná látka v černém pepři) pomáhá účinně bojovat proti těmto problémům a chránit tělo před jejich vznikem. Pokud tedy černý pepř zařadíte do svého každodenního jídelníčku, budete schopni se mnohem lépe chránit před rozvojem zánětu a jeho negativními dopady na vaše zdraví.

Prospívá mozkovým funkcím

Hlavní léčivá složka pepře piperin zlepšuje funkci mozku – zejména se jedná o potenciální snížení příznaků spojených s degenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Pokud ho navíc zařadíte do svého každodenního jídelníčku, můžete také zlepšit své mozkové funkce, jako je zejména paměť a koncentrace. Přesto je však důležité zmínit, že je zapotřebí provést další studie, které by tyto informace dokázaly potvrdit.

mozek hlava
Fotografie: Freepik

Zlepšuje hladinu cukru v krvi

Hlavní složka černého pepře piperin přináší mnoho dalších zdravotních přínosů, a to zejména co se týče zlepšení metabolismu cukru v krvi. Vyšlo také najevo, že jeho pravidelná konzumace zlepšuje citlivost na inzulín, což je měřítko toho, jak dobře hormon inzulín odstraňuje glukózu z krevního oběhu. Bohužel však i v tomto případě je důležité zmínit, že je zapotřebí provést další odborné studie, které by tyto přínosy mohly potvrdit v případě lidského zdraví.

Snižuje hladinu cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu v krvi je často spojována s vyšším rizikem srdečních onemocnění, která jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí – černý pepř by však mohl hrát důležitou roli i v tomto případě, protože jeho užívání snižuje hladinu této látky v krvi. Piperin dokonce zvyšuje vstřebávání doplňků stravy. I v tomto případě je však důležité provést další studie, které by tyto informace dokázaly potvrdit.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]