Maniok je platným pomocníkem při problémech s trávením. Pro vysoký obsah kalorií se s ním však musí šetřit

Fotografie: David Monniaux / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Maniok nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů, ze kterých může těžit každý. Je ovšem důležité, abyste se této tropické rostliny příliš nepřejídali.

Maniok je kořenová zelenina, která se hojně konzumuje v mnoha zemích světa (především však v tropických pásmech). Je známo, že obsahuje řadu důležitých živin, včetně rezistentního škrobu, jenž může být zdraví prospěšný. Nicméně stejně jako u všech ostatních potravin byste měli dbát na to, abyste ho konzumovali s mírou – to platí v tomto případě obzvláště proto, že se jedná o poměrně kalorickou rostlinu s obsahem potenciálně škodlivých chemických látek, říká doktorka Kim Chin.

Výživné údaje manioku

Celkem 100 gramů vařeného kořene manioku obsahuje zhruba 191 kalorií – přibližně 84 % z nich pochází ze sacharidů, zbytek z bílkovin a tuků. Jedna porce také poskytuje trochu vlákniny a několik vitamínů a minerálních látek. Níže se můžete podívat na jeho výživové hodnoty:

  • bílkoviny: 1,5 gramu,
  • tuk: 3 gramy,
  • sacharidy: 40 gramů,
  • vláknina: 2 gramy,
  • vitamín C: 20 % denní hodnoty,
  • měď: 12 % denní hodnoty.

V menším množství pak maniok obsahuje také foláty, vitamín B6, draslík, hořčík a niacin. Mezi nejzásadnější složky tohoto kořene patří zejména vitamín C, který působí jako antioxidant, podporuje tvorbu kolagenu a zvyšuje imunitu. Některé obsažené minerály jsou pak nezbytné pro syntézu neurotransmiterů, produkci energie, metabolismus železa atd.

Obsahuje rezistentní škrob

Maniok má vysoký obsah rezistentního škrobu, což je druh škrobu, který je nezbytný pro trávení a má podobné vlastnosti jako rozpustná vláknina. Konzumace potravin s vysokým obsahem této živiny může být navíc prospěšná pro vaše zdraví několika dalšími způsoby:

  • Za prvé, rezistentní škrob vyživuje prospěšné bakterie ve střevech a může pomáhat snižovat záněty a podporovat zdraví trávicího traktu.
  • Za druhé, rezistentní škrob byl zkoumán pro svou schopnost zlepšovat metabolické zdraví a snižovat riziko obezity a diabetu 2. typu. Tyto přínosy pravděpodobně souvisejí se zlepšením hladiny cukru v krvi, zvýšením pocitu sytosti a snížením chuti k jídlu.

Dobrý zdroj vitamínu C

Maniok obsahuje vydatnou dávku vitamínu C (v každé porci o hmotnosti 100 gramů až 20 % doporučené denní hodnoty). Tato důležitá živina hraje klíčovou roli v mnoha aspektech zdraví, včetně obranyschopnosti imunitního systému a ochrany organismu před oxidativním stresem. Kromě toho pak také chrání pokožku před poškozením a stimuluje tvorbu kolagenu, který se nachází v celém těle v kostech, kůži, svalech a kloubech.

maniok jedlý
Fotografie: Pixabay

Vysoký obsah kalorií

Maniok obsahuje 191 kalorií na 100 gramů, což je ve srovnání s jinou kořenovou zeleninou poměrně vysoký obsah – pro srovnání, stejná velikost porce sladkých brambor má 90 kalorií, zatímco stejné množství mrkve má pouze 35 kalorií. Mějte proto na paměti, že jeho nadměrná konzumace může vést k nárůstu hmotnosti a rozvoji problémů souvisejících s tímto faktorem. Z tohoto důvodu je také vhodné užívat maniok pouze občas, jako příjemnou součást vyvážené stravy.

Při konzumaci v syrovém stavu může být škodlivý

Maniok může být nebezpečný, pokud je konzumován syrový či ve velkém množství, nebo jestliže je nesprávně připraven. Obsahuje totiž kyanogenní glykosidy, chemické látky, při jejichž konzumaci se může do těla uvolňovat kyanid. Ještě před konzumací se proto vždy ujistěte, že jste ho připravili správně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]