Jak snížit váhu dodržováním zdravého životního stylu

obrázek:gohighbrow.com

Pokud chcete udržet nebo snad snížit svoji váhu, tak pro vás máme cestu jak dosáhnout vašich cílů. Stačí, když budete dodržovat těchto deset pravidel. Zařaďte si je do svého životního stylu.

1. Pravidelně svačte

Když zvládnete dodržovat pravidlo, že budete jíst každé tři hodiny, zabrání vám to zbytečnému přejídání v následujícím chodu. Dále vám to pomůže od chutí na sladké. Svačina by měla obsahovat cca 150 až 200 kcal, snažte se mít kombinaci bílkovin a vlákniny.

2. Dostatečně pijte

Nemusíte se zrovna zbavovat svého zvyku pití dobré kávy (Po každé kávě se naučte vypít min. 200 ml vody). Stačí, když budete pít neslazené nápoje, jako je voda, neslazený čaj apod. Cílem by mělo být vypít osm až deset skleniček denně.

3. Spánek

Když nebudete spát doporučených 7-8 hodin denně, tak si zvyknete na konzumaci jídla v pozdních večerních hodinách a díky tomu se vám zpomalí váš metabolismus. Držte se pravidelného spánku – je to krok správným směrem.

4. Snídaně je základ

Dobře vyvážené jídlo na začátku dne je klíčovou součástí každé redukční či udržovací diety. Podle provedených průzkumů se ukázalo, že lidé, kteří jsou zvyklí dostatečně snídat, obvykle konzumují během dne méně kalorií a váží méně než ti, co nesnídají. Tato strategie funguje v dlouhodobém horizontu, proto je dobré se naučit správně snídat. Snídat byste měli do 30 až 60 minut po probuzení. Strava by měla být bohatá na živiny, neboť glukóza, která se nám dostane do mozku, nám pomůže optimálně fungovat až do oběda. Nebudete se muset ráno „prolévat“ kávou, stačí se dobře nasnídat a vaše tělo se dobře nastartuje.

5. Dostatek ovoce a zeleniny

Pokud chcete urychlit redukci vaší hmotnosti, uvažujte o zdvojnásobení či ztrojnásobení příjmu ovoce a zeleniny. Vždy by měla převyšovat v jídelníčku zelenina nad ovocem, obecné pravidlo je: 200 g ovoce a 600 g zeleniny se má zkonzumovat za den. Ovoce a zelenina obsahuje hodně vody, tím pádem mají nízký obsah kalorií, dále mají vysoký obsah vlákniny, který pomáhá omezit pocit hladu. Jako bonus budete mít, že se zlepší i vaše imunita a zažívací problémy.

6. Jezte dostatek zelené zeleniny

Při konzumaci zeleniny je důležité, abyste nejedli jen barevnou zeleninu, která obsahuje více sacharidů. Proto konzumujte více zelené zeleniny, která obsahuje méně kalorií a má spoustu vitamínů a minerálů. Dobrý pomocník pro konzumenty především barevné zeleniny je: naučte se sníst za den tři barvy zeleniny.

7. Konzumujte ryby

Ryby jsou výborné, jelikož jejich bílkovina je lehce stravitelná, jsou nízkokalorické a obsahují důležitou mastnou kyselinu omega-3. Američtí vědci předpokládají, že omega-3 urychluje proces spalování tuků, za předpokladu že pravidelně cvičíte. Snažte se jíst ryby min. 2 do týdne.

8. Nakopněte vaše pokrmy nějakým kořením, bylinnou

Vyměňte jen prosté chutě jako sůl, pepř, máslo za něco co tomu dodá ještě trochu „ohně“. Do ranní kaše si přidejte skořici, do oběda chilli nebo zázvor apod. Koření, které nás zahřeje, lépe spaluje tuky, potlačují chutě a posílí náš metabolismus.

9. Celozrnné potraviny

Celá zrna se pomaleji tráví, takže udrží hladinu cukru v krvi a hlad pod kontrolou. Vyměňte sladké potraviny za 100% celozrnné. Naučte se číst obaly na potravinách, nekupujte nic co má na prvním místě napsáno složku cukr, nebo jakoukoliv jeho jinou podobu.

10. Dostatek pohybu

Snažte se za den ujít minimálně 10 000 kroků. K tomu dvakrát do týdne nějakou aerobní či protahovací činnost. Pohyb je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Bez pohybu nebudou nikdy výsledky. Je nutné se vždy hýbat, jak při udržovací tak i redukční kůře.