Bolestivého zarostlého nehtu se lze zbavit i bez návštěvy lékaře. Pomůže i jablečný ocet a dentální nit

Fotografie: DocEss / Public domain

Pokud se vám na nohou objevil zarostlý nehet, nemusíte nutně spěchat k lékaři. Existují jednoduché domácí způsoby, jak si můžete pomoci snadno sami.

Zarostlý nehet je velmi nepříjemný problém, který může vést k bolestem, zarudnutí a také otoku nohou. Pokud se s ním potýkáte i vy, nemusíte však nutně spěchat k odborníkovi nebo užívat komerční výrobky. Skvěle si dokážete pomoci sami, a to jednoduchými domácími způsoby, které vás nevyjdou na mnoho peněz a navíc vám podle lékařky Jenneh Rishe pomohou zcela přirozeně.

Namočte nehet do teplé mýdlové vody

Pokud se vám objevil zarostlý nehet, můžete jako první vyzkoušet namáčení postiženého místa do teplé mýdlové vody. Tímto způsobem skvěle snížíte případný otok a bolest, která může problém doprovázet. Lázeň nechte působit alespoň 20 minut a pro získání maximálního účinku do ní přidejte epsomskou sůl – co se týče mýdla, nejlépe se osvědčilo kastilské mýdlo.

Použijte jablečný ocet

Jablečný ocet je výborný domácí přípravek, o kterém se na webu ZdravéStravování často zmiňujeme – nedávno jsme například psali o tom, jak dokáže pomoci s plynatostí. Skvěle však pomůže i v případě zarostlého nehtu, a to zejména díky svým antiseptickým, protizánětlivým a tlumícím vlastnostem. Jednoduše si připravte lázeň s horkou vodou a přimíchejte do ní čtvrt šálku octa. Ve směsi si následně namáčejte postiženou nohu 20 minut každý den.

Použijte dentální nit nebo bavlnu

Doporučuje se pro zmírnění bolesti zastrčit malý kousek bavlny nebo voskované dentální nitě pod okraj zarostlého nehtu, což může podpořit jeho správný růst. Jedná se však o způsob léčby, který vyžaduje pečlivost a správné zacházení, takže pokud se na něj necítíte, raději vyzkoušejte jiné metody nebo se prvně poraďte se svým praktickým lékařem.

pedikúra
Fotografie: Freepik

Noste pohodlné boty a ponožky

Je také důležité, abyste se zaměřili na nošení pohodlných bot a ponožek, protože v opačném případě může dojít v důsledku tlaku ke zhoršení příznaků zarostlého nehtu. Abyste naopak podpořili jeho léčbu, noste takové druhy bot, které ponechají dostatek místa v lůžku na noze, a budete se v nich cítit příjemně. Během procesu hojení se snažte co nejvíce vyhýbat botám nebo noste sandály, abyste omezili tlak na nehty na nohou.

Může plíseň na nehtech postihnout kohokoliv? Rozhodně ano. Tato fakta musí znát všichni bez ohledu na věk

Chrániče prstů

Chrániče prstů jsou podle webu Healthline dalším osvědčeným způsobem, jak zmírnit tlak vyvíjený na zarostlý nehet. Většinou je můžete zakoupit ve formě kroužků, které se nasazují okolo postižené oblasti nebo jako kryty na celý prst. Použít je můžete také s gelem, který utlumí bolest a podráždění.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]