Plynatost je zbytečným trápením, kterému se dá zamezit z pohodlí domova. Pomůže jablečný ocet nebo cvičení jógy

Fotografie: Depositphotos

Pocit nadýmání, burácení v břiše a plynové projevy mohou být nejen nepříjemné, ale také rušivé. Existuje řada kroků, které můžete podniknout, abyste se zbavili této nepříjemné plynatosti.

Uvězněný plyn v těle může vyvolat nepříjemné pocity, jako je ostrá bolest v oblasti hrudníku nebo břicha. Tato bolest může být natolik intenzivní, že by vás mohla přimět vyhledat lékařskou pomoc s obavou o závažné stavy, jako je infarkt, zánět slepého střeva nebo problémy s žlučníkem. Normálně jsou tvorba a odchod plynů běžnou součástí procesu trávení. Avšak když se bublina plynu zachytí v těle, stává se nepříjemnou a bolestivou zkušeností, říká doktorka Debra Rose Wilson.

Zbavte se bolavého břicha

Jisté domácí prostředky na uvolnění uvízlých plynů fungují u některých lidí lépe než u jiných. Možná budete muset experimentovat, abyste zjistili, co u vás funguje nejlépe a nejrychleji. Zde je několik rychlých způsobů, jak vypudit zadržený plyn, a to buď říháním, nebo vylučováním plynu.

Změňte stravovací návyky

Prvním krokem k řešení plynatosti je revize vašich stravovacích návyků. Zkuste jíst pomaleji a důkladně žvýkat potravu. To pomůže trávicímu systému lépe zpracovávat potravu a minimalizovat tvorbu plynu.

Omezte konzumaci nadýmavých potravin

Nadýmavé potraviny, jako jsou luštěniny, brokolice, květák a fazole, mohou způsobovat nadměrnou tvorbu plynu. Snažte se omezit jejich konzumaci nebo je kombinovat s jinými potravinami, které pomáhají trávení.

Přítomnost parazitů je začátkem vývoje infekce. Časté chyby souvisí hlavně s nedostatečnou hygienou

plynatost, zarazene plyny, bricho
Fotografie: Freepik

Pijte více vody

Nedostatečný příjem vody může způsobit zahuštění stolice a zpomalit průchod potravy střevem. To může vést k tvorbě plynu a nadýmání. Pravidelným pitím vody udržujete tělo dobře hydratované a podporujete trávicí proces. Dodržujte dostatečný přísun tekutin během dne.

Jablečný ocet

Jablečný ocet je jedním z přírodních produktů, které někteří lidé používají jako domácí lék na zmírnění plynatosti a podporu trávení. Obsahuje kyselinu octovou, jež může pomoci zvýšit produkci žaludeční kyseliny. To může podpořit trávení a usnadnit tělu zpracovávání potravy, což může snížit tvorbu plynu.

Provádějte jógové pozice

Lehněte si na záda a natáhněte nohy rovně k sobě. Pokrčte kolena a obejměte je rukama. Přitáhněte kolena k hrudníku. Současně přitáhněte hlavu ke kolenům. Pokud je to pro vás pohodlnější, můžete mít hlavu také v rovině. V této pozici vydržte 20 sekund nebo déle.

Zkuste jedlou sodu

Jedlá soda, také známá jako hydrogenuhličitan sodný, se někdy používá jako domácí lék na zmírnění plynatosti a nepříjemného pocitu nadýmání. Hydrogenuhličitan sodný může pomoci rozpouštět plynaté bubliny v trávicím traktu, což může vést k uvolnění plynů a zmírnění nadýmání.

Vyzkoušejte bylinky

Existuje několik bylin, které mohou být užitečné při zmírnění nadýmání a podpoře trávicího systému. Následují některé z těchto bylin, jež jsou tradičně používány: máta peprná, fenykl, šalvěj, koriandr, kopřiva.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]