Na vbočený palec platí snadná domácí péče. Pomůže i správná obuv a pravidelné stříhání nehtů

Fotografie: Lamiot / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud vás trápí vbočený palec, rozhodně nemusíte spěchat ke svému lékaři. Skvěle si dokážete pomoci i vy sami, stačí aplikovat tyto tipy.

Vbočený palec je nepříjemný problém, který postihuje jednu stranu palce u nohy a projevuje se jeho nakloněním k druhému prstu. Ačkoli boule bývá v počátcích nebolestivá, s progresí stavu může způsobovat nepohodlí až bolesti a v okolí se nezřídka objeví i zánět. Na vině přitom může být dle doktorky Elaine K. Luo hned několik příčin, z nichž tou nejčastější bývá nevhodná obuv.

Jak se projevuje vbočený palec

Pokud se vám na nohách udělal vbočený palec, rozhodně to neignorujte. Kromě nepříjemné bolesti také hrozí riziko infekce a dalších doprovodných potíží. Může se objevit také snížená flexibilita palce u nohy, velká bulka na kloubu na palci u nohy nebo v jeho blízkosti a intenzivní zarudnutí, zmiňuje lékařka Alana Biggers. Mnozí mají také často problém najít boty, které by jim padly, což se však dá řešit speciálními úpravy.

Mnohem horší pak může být dle doktorky Biggers situace v případě, kdy problém ignorujete a dále nosíte boty na vysokém podpatku nebo se špičatou špičkou. Ty totiž tlačí prsty k sobě ještě více a problém zhoršují. Stejně tak může k jeho rozvoji přispívat nevhodná velikost obuvi a dlouhé stání na jednom místě.

Jak se co nejefektivněji zbavit vbočeného palce

Co se pak týče léčby, nejvíce vám dokáže pomoci lepší péče o nohy, konkrétně dbejte na:

  • nošení správné obuvi,
  • vyhýbání se nošení žabek,
  • cvičení na podporu flexibility,
  • pravidelné stříhání nehtů
  • a dostatečnou hygienu.

Nemocná játra prosí o pozornost pomocí jasných příznaků. Patří mezi ně i žloutnutí kůže a otoky

Je nutno zmínit, že tyto postupy vás vbočeného palce nezbaví, pouze zastaví jeho progresi, jak vysvětluje doktorka Debra Rose Willson. Pokud je začnete dodržovat od chvíle, kdy se problém začne teprve rozvíjet, můžete se vyhnout zhoršení stavu a nepříjemným bolestem.

Fotografie: Depositphotos

Pokud by vám tyto změny nepomáhaly a pociťovali byste silnou bolest i například během spánku či odpočinku, bude dle lékaře Williama Morrisona nejlepší se poradit se svým praktickým lékařem. Ten vás pravděpodobně odešle k odborníkovi, jenž vám pomůže tím, že v postiženém místě provede příslušnou chirurgickou operaci. Na Zdravém Stravování jsme již dříve psali o domácí koupeli pro změkčení chodidel a odstranění bradavic.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]