Jak přirozenou cestou překonat menopauzu

Menopauza je obvykle doprovázena návaly horka, které jsou spouštěny hormonální nerovnováhou ve vašem těle, ale i dalšími příznaky, jako jsou výkyvy nálad, nadýmání a podobně. Závažnost příznaků bývá u každé ženy různá, takže je obtížnější se s ní vypořádat. Pokud vás zajímá, jak se s touto změnou vypořádat, aniž byste se musely uchýlit k lékům, existují přirozené kroky, které vám mohou pomoci. Zde je několik tipů.

Sója

Sója byla studována v souvislosti s léčbou symptomů menopauzy, jako jsou návaly horka, a zdá se, že její pravidelná konzumace může být velmi užitečná. Má se za to, že vzhledem k tomu, že sója napodobuje estrogeny u žen, může díky tomu snížit účinky hormonálních nerovnováh. Sóju se doporučuje konzumovat, ale s mírou.

Ploštičník hroznatý

Ploštičník hroznatý (cimicifuga racemosa) alias black cohosh je léčivá rostlina, která dokáže řešit ženské problémy. Jeho účinky znali již staří Indiáni. Kořen ploštičníku obsahuje látky (glykosidy a terpeny), které se svými účinky podobají ženským estrogenům. Využíván je při gynekologických obtížích, svědivosti pohlavních orgánů, bolestivé menstruaci, vysokém krevním tlaku, a také při menopauze.

Ženšen

Tato bylina se běžně využívá v mnoha asijských léčivých přípravcích, takže není překvapující, že má také něco, co přispívá ke snížení účinků menopauzy. To, co tato bylina může udělat, je zvýšit vaši energii, fyzickou i duševní úroveň a zároveň regulovat vaši náladu a další nepříjemné příznaky menopauzy. V podstatě bylinek, které pomáhají ženám v období menopauzy existuje více.

Jóga

Dalším způsobem, jak minimalizovat účinky menopauzy, je provádět některá cvičení. Lehká cvičení, jako je třeba pravidelná chůze nebo jóga mohou omezit účinky menopauzy. Jóga je dobrá volba, protože kromě toho, že napínáte svaly a zvyšujete jejich flexibilitu, se také učíte ovládat dýchání, což může být užitečné při regulaci vaší nálady. S jógou souvisí i meditace, kde je důležité zaměřit se na dech a celkové zklidnění. Jóga je v podstatě hormonální cvičení a pomáhá i s bolestivou menstruací.

Zdravé tuky

Zaměřte se také na konzumaci potravin s vysokým obsahem omega-3, protože je to dobré pro vaše srdce. I když menopauza sama o sobě nezpůsobuje srdeční choroby, to, co se děje s tělem po menopauze, může mít také vliv na vaše celkové zdraví, a proto je vždy dobré jim v první řadě zabránit a soustředit se na prevenci. Vyvážený jídelníček je tedy základ.

Obrázky: theemotionmachine.com