Příčiny růstu chloupků na bradě u žen. V některých případech jde doslova o zdraví

Fotografie: Depositphotos

Chloupky na bradě jsou noční můrou každé ženy a bohužel ne vždy se jim lze vyhnout. Toto jsou nejčastější příčiny jejich vzniku, které byste měli brát na vědomí.

Ačkoliv jsou chloupky na bradě noční můrou naprosto každé ženy, v mnoha případech se jim bohužel nelze vyhnout. Tato kosmetická závada může mít totiž řadu příčin, a to včetně závažných onemocnění, které byste měli neprodleně řešit, nebo hirsutismu, nadměrného růstu ochlupení u žen podle mužského vzoru. Níže jsme proto pro vás sepsali 7 nejčastějších příčin, jež tento problém způsobují. Více prozradila lékařka Cynthia Cobb.

Dědičnost a genetika

Nadměrné ochlupení brady u žen může být způsobeno vlivem dědičnosti a genetické modifikace. Pokud jím tedy trpěla vaše babička nebo matka a nyní se s tímto nevzhledným problémem potýkáte i vy, nemusíte se sice obávat žádného onemocnění, ale chloupků se bohužel pravděpodobně nezbavíte.

Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha paří mezi nejčastější příčiny vzniku chloupků na bradě. V takovém případě totiž může vaše tělo produkovat nadměrné množství mužských pohlavních hormonů, tzv. androgenů, nebo na ně může mít zvýšenou citlivost. Tuto skutečnost byste však nikdy neměli nechávat bez včasné konzultace s odborníkem, který vám pomůže stanovit vhodnou léčbu.

Fotografie: Pixabay

Přibývající věk

Pravděpodobnost výskytu chloupků na bradě se také zvyšuje s přibývajícím věkem. Důvodem je opět skutečnost, že ženy po období menopauzy produkují méně ženských hormonů a naopak jsou citlivější na mužské hormony, které způsobují tento nepříjemný problém.

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je jedním z dalších důsledků hormonální nerovnováhy. Tento stav ovšem může mít velmi závažný dopad na reprodukční a hormonální zdraví, a proto je důležité ho včas řešit s praktickým lékařem. Kromě toho, že vám v důsledku může na bradě začít růst více chloupků než obvykle, může tento stav narušit menstruaci, ztížit hubnutí a v mnoha případech vést k samotné neplodnosti.

Cushingův syndrom

Cushingův syndrom, známý také jako hyperkortizolismus, je stav způsobený zvýšenou hladinou stresového hormonu kortizolu. Jedná se tedy opět o určitou nerovnováhu hormonů v těle, která může vést ke zvýšení produkce chloupků v oblasti brady. V tomto případě vám lékař pravděpodobně doporučí zavést do svého života zásady, jež vám pomohou regulovat stres a přílišné napětí, včetně jógy, meditace nebo medikamentů.

Vrozená hyperplazie nadledvinek

Vrozená hyperplazie nadledvinek je velmi vzácná porucha, která bývá způsobena dědičností a určitou genetickou modifikací. Naštěstí jde o velmi vzácné onemocnění, jež postihuje 1 z 12 000 novorozenců, ovšem v případě jeho rozvoje patří mezi nejčastější příznaky právě nadměrná produkce chloupků v oblasti brady.

Těhotenství nebo antikoncepční pilulky

Těhotenství má opravdu velký vliv na ženské tělo, neboť často vede k rozhození hormonů v těle a v důsledku k typickým příznakům, jako je zejména růst ochlupení v oblasti brady. Obvykle se však jedná o dočasnou záležitost, které se nemusíte obávat – totéž se může stát, pokud užíváte antikoncepční pilulky. V každém případě je však důležité konzultovat růst chloupků na bradě s praktickým lékařem, jenž diagnostikuje problém a následně vám stanoví vhodnou léčbu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]