Úprava jídelníčku může oddálit nebo zmírnit již probíhající menopauzu

Fotografie: Freepik

Zdravá strava je důležitá a ovlivňuje i přirozené přechody v životě ženy. Vědci dokonce prokázali, že menopauza a její nástup souvisí s každodenní stravou a potravinami, které ženy konzumují. Zatímco u skupin žen, které konzumovaly sacharidovou stravu, se dostavila před 51. narozeninami, u ostatních skupin se středomořskou stravou to bylo o několik let později. Jak ještě souvisí potraviny s nástupem menopauzy?

Déle mladá díky zdravé stravě

Menopauza? Bývá synonymem přechodu od reprodukčního věku do středního a provází jí takzvaný přechod ženy, kdy začne klesat produkce hormonu estrogenu. To samozřejmě narušuje cyklický proces, ale také negativně ovlivňuje metabolismus. Vlivem toho často dochází u žen ke zvýšení tělesné hmotnosti, ale vede také ke zvýšení hladiny cholesterolu.

Kolísáním hladin hormonů také může dojít k poklesu vápníku v těle a hustoty kostí, zvyšuje se riziko klasických a únavových zlomenin. Právě veškeré tyto procesy může zvrátit zdravá strava s vyřazením některých potravin.

Dieta a strava odloží nástup menopauzy

Skupina vědců z University of Leeds došla během zkoumání vlivu stravy na menopauzu k zajímavým výsledkům, které jistě zaujme mnohé ženy, které dbají na správný a vyvážený jídelníček.

Zjistili totiž, že při vyloučení některých potravin v době okolo 45. roku ženy dojde k nástupu menopauzy o 1,5 roku později a také ke zmírnění projevů. V rámci projektu vědci zkoumali 914 žen, jejich jídelníček a dobu jejich menopauzy.

Nejdříve stárnou ženy s vysoce sacharidovou stravou

Výsledek koresponduje s představami o zdravé výživě, protože u žen, které konzumovaly vysoce sacharidovou stravu docházelo k přechodu již před 51. rokem života. To je i běžný věk pro menopauzu ve Velké Británii.

Naopak u žen, jejichž denní strava zahrnovala zdravější potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou hrášek, fazole, čočka nebo cizrna se tento jev projevil až ve středním věku, tedy o rok a půl později. Obdobně tomu bylo u žen, které preferují středomořskou stravu v běžném stravování.

Důležitost luštěnin a nenasycených omega-3 mastných kyselin

Autoři studie proto nabádají ženy, aby zvýšily poměr přijímaných luštěnin ve svém jídelníčku. Luštěniny totiž obsahují důležité antioxidanty, které ovlivňují činnost vaječníků a s tím související menstruace. Ze středomořské stravy je dobré připomenout ryby a nenasycené omega-3 mastné kyseliny, které zase váží volné radikály, zpomalují oxidační procesy v těle a stárnutí nejen pokožky, ale také celého organismu.

Fotografie: Pixabay

Naopak je nutné vyřadit z denního jídelníčku potraviny s rafinovanými cukry a sacharidy, které zvyšují inzulínovou rezistenci a tím zvyšují hladinu estrogenu, což způsobuje rychlejší vysychání počtu vajíček v těle ženy.


Řekněte ostatním, co si myslíte