Varovné signály, které vás dostatečně včas upozorní na příchod mozkové mrtvice. Rozhodně je nepřehlížejte, ve většině případů jde o život

Fotografie: Depositphotos

Mrtvice může být velmi nebezpečná. Může jít dokonce o smrtelný útok. Vyskytuje se v důsledku selhání krevního oběhu, říká lékařka Heidi Moawad.

Selhání krevního oběhu připravuje oblast mozku o kyslík a živiny nezbytné pro jejich funkci. Existují varovné signály, které naše tělo vysílá i celý měsíc před mrtvicí. Je dobré vědět, že cévní mozková příhoda je hlavní příčinou úmrtí na světě a postihuje skoro 15 milionů lidí ve všech zemích bez ohledu na to, zda jde o rozvinuté země nebo země rozvojové.

Existují dva typy mrtvice

Nejčastěji se objevuje ischemická cévní mozková příhoda, méně častý je pak druhý druh, takzvaná hemoragická mrtvice. Před mrtvicí se můžete chránit, je však třeba věnovat pozornost příznakům, které naše tělo vysílá. Cévní mozková příhoda je většinou způsobená zablokováním cévy zodpovědné za přenos kyslíku a živin do mozku. Tento jev se nazývá ischemická mrtvice. Hemoragická mrtvice je proti tomu způsobená krvácením do mozku a prasknutím cévy.

Fotografie: Freepik

Jedním z hlavních příčin mrtvice je tvorba lipidových plátů na stěnách krevních cév. Tento jev známe pod názvem ateroskleróza. Na mrtvici působí také faktory, jako je vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, zejména pak poruchy srdečního rytmu, kouření, cukrovka a obezita. Vliv může mít i vysoký cholesterol, sedavý způsob života, fyzická neaktivita, častá konzumace alkoholu a napětí.

Fotografie: Freepik

Příznaky mozkové mrtvice

Neexistují žádné jednoznačné známky mrtvice. Každý člověk navíc může mít příznaky jiné. Každopádně bychom měli věnovat pozornost jakýmkoli změnám, které se v našem těle dějí. Zpozorněte, pokud u vás dojde k ochrnutí jedné končetiny nebo jedné strany těla.

Nebezpečné jsou také závratě, případně ztráta zraku. Dále buďte na pozoru, pokud budete mít poruchy citlivosti končetin nebo budete mít náhlé potíže s mluvením. Rovněž by vás měly upozornit problémy s dýcháním, poruchy rovnováhy a únava.

Fotografie: Freepik

Můžete pozorovat také problémy s porozuměním. Je dobré vědět, že blokování mozkové tepny může být jen dočasné a příznaky mohou do 24 hodin odeznít. Tento jev se nazývá přechodný ischemický záchvat. Příznaky přechodného ischemického záchvatu jsou téměř stejné jako u mrtvice. Patří mezi ně únava a ztráta citu v paži nebo v noze. Můžete pocítit ztrátu síly a potíže s hledáním slov. Objevuje se také porucha rovnováhy a dvojité vidění nebo závratě. Abyste snížili riziko mrtvice, kontrolujte si krevní tlak, cholesterol a výši cukru.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]