Jak poznat, že je vaše dítě závislé na telefonu či tabletu?

Říká se, že závislý není ten, kdo hraje hodně a pravidelně na počítači, tabletu či v telefonu hry, ale závislý je tehdy, když nespí, nejí, nechodí do školy či začne krást peníze rodičům. Nicméně čekat na to, až se dítě stane zcela závislé, by bylo špatně. Proto si všímejte, zda pomalými krůčky k závislosti náhodou nesměřuje. Na co se soustředit?

Dobu, kterou tráví s elektronikou v ruce

Nejprve stačilo 15 či 20 minut a nyní je po hodině dítě nespokojené a nechce s hraním skončit. Je potřeba si uvědomit, že závislost vzniká postupně, ať je to alkoholik, narkoman či gambler. Nutnost zvyšovat svou denní dávku her by vám mělo ledacos naznačit. A když dítě vyzvete, aby skončilo, propadne záchvatům zlosti.

Ztrácí zájem o jiné činnosti

Jestliže dítě odmítá dělat jiné věci, jako je jít si hrát ven s kamarády, jít na bazén, jet na výlet a raději sedí a hraje, je nutné zbystřit. Je normální, že každé dítě trucuje a má plno řečí, když má dělat něco, co mu rodič nařídí. Problém nastává v momentě, kdy zaznamenáte ztrátu zájmů u činností, které dítě dřív zbožňvalo. Všímejte si také toho, o čem dítě mluví, když už bude tedy s kamarády. Zda se řeč točí jen kolem her nebo probírají i jiná témata.

Absťák

Nooo…asi moc dobře znáte pocit, když zapomenete doma telefon anebo se vybije. Jste nervózní a máte pocit, že se může něco hrozného stát a vy se to nedozvíte. U dítěte jsou abstinenční příznaky stejné – může být nervózní, podrážděné, popudlivé, odsekávat a dokonce se u dětských pacientů projevila bolest hlavy.

Lhaní

Někdy to dojde tak daleko, že se dítě uchýlí ke lžím a bere si telefon do školy či tajně do postele (i přes váš zákaz). Mohlo by to znamenat, že svůj vztah k elektronice nezvládá a stojí mu za to podvádět. Tu a tam to zkusí každé dítě, ale nemělo by to být pravidlo a opakovat se to často.

Myslete na to, že jsou to právě rodiče, kdo děti učí, jak trávit volný čas. Nabídněte jim množství alternativ – stavebnice, knihy, hry s kamarády nebo s vámi a další zájmy, které budou dítě bavit. S elektronikou by dítě nikdy nemělo trávit více času než s rodiči!

Obrázek: pixabay.com