Co vše může způsobovat neplodnost a jaké mohou být příznaky?

Rok od roku stoupá počet párů, které mají problém s otěhotněním. Přitom existují příznaky, kterých je dobré si všímat již předem. Důvodů, které vedou k neplodnosti je rovněž velké množství. Dnes již existují vědecké publikace a knihy, které pomáhají milionům párům na světě s novými příležitostmi rodičovství s velkou úspěšností. Mnoho studií naznačuje, že šanci na početí potomka zvyšuje životní styl a strava. Společně se dnes na tuto problematiku podíváme hlouběji.

Rizikové faktory

  • Věk: Množství a kvalita ženských vajíček se s přibývajícím věkem snižuje. Jakmile má žena 30 a více let, šance na početí se pozvolna snižují. První pozdní těhotenství přináší i větší riziko potratu.

  • Sexuální historie: Sexuálně přenosné infekce mohou způsobit poškození vejcovodů. Chlamydie a kapavka jsou velmi časté sexuální nemoci, které jsou sice léčitelné, ale čím déle jdou nerozpoznané a neléčené, tím více jste vystaveni riziku neplodnosti.

  • Příjem alkoholu: Množství alkoholu, které přijímáte, hraje roli v neplodnosti. Pokud se snažíte o početí potomka, vyřaďte alkohol.

  • Kouření: Kouření je ošklivý zlozvyk, který byste neměli provádět, pokud víte, že chcete mít děti. Kouření škodí nejen vám, ale i plodu. Kouření nejenže může poškodit děložní čípek a vejcovody, ale také vás vystavuje riziku potratů a mimoděložních těhotenství. Některé teorie dokonce říkají, že díky kouření rychleji stárnou vaječníky a zmenšuje se počet vajíček. Rozhodně ukončete kouření, před zahájením jakéhokoli typu léčby neplodnosti.

Neplodnost – příznaky u žen

Pokud pociťujete bolest při sexu, může to být známkou dalšího zdravotního problému, který ovlivňuje plodnost ženy. Některé základní zdravotní problémy, které mohou způsobit bolest při sexu, zahrnují:

  • Infekce

  • Myomy

  • Endometrióza

Menstruační cykly, které jsou bolestivé, těžké a dlouhé

Menstruační cyklus každé ženy je jiný. Některé ženy mají menstruaci přesně na čas – jako hodinky, zatímco jiné ji mají nepravidelně. Ženy, které zažívají těžké nebo bolestivé období během menstuace, by mohly vykazovat příznaky endometriózy, což je jednoznačný faktor neplodnosti. Endometrióza je způsobena hormonální nerovnováhou.

Obezita

National Center for Biotechnology Information zjistili, že obezita hraje velkou roli při neplodnosti. Takže pokud víte, že chcete mít děti, příprava je klíčová. To znamená, že musíte nejdříve zhubnout a cítit se po fyzické/zdravotní i psychické stránce dobře.

Neplodnost – příznaky u mužů

Erektilní dysfunkce

Pokud máte problémy s udržováním erekce, určitě to může být příznakem základního problému, zejména pokud jde o častý problém během sexu. Jedná se o docela frustrující problém pro vás i vašeho partnera. Nezbývá, než vyhledat příčiny a odbornou pomoc.

Problémy s ejakulací

Problémy s ejakulací nebo dokonce změnou množství ejakulátu, mohou být znakem týkající se otázek neplodnosti. Takže je důležité, abyste věnovali pozornost také množství spermatu, které ejakulujete.

Testikulární změny

Pokud si všimnete jakýchkoli změn na vašich varlatech, poraďte se s lékařem o těchto změnách. Ať už jde o bolest, zmenšení, pocity pnutí apod. Zdraví varlat hraje důležitou roli v plodnosti.

Obrázky: pixabay.com