Sezení na záchodě s telefonem je zdravotním rizikem. Hrozí i hemoroidy a přenos bakterií

Fotografie: Depositphotos

Vysedávání s telefonem na toaletě je nebezpečný návyk, kterým se většina lidí vystavuje mnoha problémům. Pozor na tyto důsledky.

Používání telefonu na toaletě může mít řadu negativních účinků na lidské zdraví, a to včetně zvýšení rizika hemoroidů nebo kontaminace nebezpečnými bakteriemi. Pokud se s tímto návykem ztotožňujete i vy, měli byste podle lékařky Lauren Castiello raději rychle přestat a provádět tuto nezbytnost jako za starých časů. Zajímavé fotografie a příspěvky na sociálních sítích jistě počkají a vy se vyvarujete možných zdravotních potíží.

Nadměrný tlak na konečník

V současné době má většina lidí u sebe svůj telefon při každé činnosti, a to včetně vykonávání potřeby na toaletě. Ačkoli může být zábavné zpříjemnit si tuto chvíli sledováním různých příspěvků a videí, vystavujete se v takovém případě mnoha rizikům. Nejde přitom dle serveru Healthline o telefon jako takový, ale spíše skutečnost, že sedíte příliš dlouho v jedné poloze, a navíc se vystavujete bakteriím, které se dostaly do ovzduší v místnosti.

Pravděpodobně tím největším rizikem je dle Healthline vznik hemoroidů, které se mohou objevit v oblasti konečníku. K jejich rozvoji přispívá zejména nadměrný tlak, jenž při vysedávání vyvíjíte na svůj konečník, a přítomné žlázy přestávají být schopny vykonávat svou práci. V důsledku sníženého prokrvení se pak mohou objevit také bolesti, otoky a krvácení (zejména po provedení stolice). Tyto příznaky rozhodně nikdy neignorujte a řešte je s lékařem.

Přítomnost bakterií v ovzduší

Nadměrný tlak není podle lékaře Youssefa Solimana to jediné, co vám hrozí po dlouhém sezení na toaletě. Určité nebezpečí představují také bakterie a mikroby uvolňující se při vylučování stolice do ovzduší. Ty se pak dále usazují i na samotném telefonu, jejž následně nosíte všude sebou. Pozor byste si měli dát zejména na bakterii E. coli, která může mít vážný dopad na celkové zdraví organismu a způsobit vám značné potíže.

toaleta, záchod, wc prkýnko
Fotografie: Freepik

Osudovou chybu dělá na záchodě většina lidí, aniž by tušili, jak vážně si ničí zdraví

Pokud se tedy chcete vyhnout případným problémům, zkuste nechávat telefon mimo toaletu, a když to na vás přijde, pokuste se vykonat svou potřebu co nejrychleji. Na záchodě byste měli sedět opravdu jen tak dlouho, dokud máte skutečné nutkání. Je také dobré sledovat, jakou má stolice barvu. Tato skutečnost může prozradit mnoho informací o vašem celkovém zdravotním stavu, jak jsme již dříve na ZdravémStravování uváděli.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]