Neignorujte zcela jasné příznaky, které vám ukazují, že trpíte nedostatkem důležitého vitamínu

Fotografie: Freepik

Vitamín B12 je životně důležitý prvek, který se podílí na procesu krvetvorby. Pokud ho tělo nemá dostatek, může se u něj projevit onemocnění různého druhu, říká lékař Michael W. Smith.

Tento důležitý vitamín se nachází ve spoustě potravin živočišného původu, zejména v mase, jako je vepřové či hovězí, v rybách, mléčných výrobcích a vejcích. Najdeme ho i v rostlinné stravě, ale tam je zastoupen méně, proto ve většině případů člověk, který přejde na vegetariánskou stravu, tento prvek v těle postrádá. Níže jsme připravili několik příznaků, které odhalí nedostatek vitamínu B12. Sledujte je a předcházejte tak vážným zdravotním komplikacím.

Únava, která vás dokáže pohltit

Možná jste se rozhodli přejít na rostlinnou stravu, ale nyní jste zjistili, že tělu nedokážete zajistit dostatek vitamínu B12. Doporučujeme, abyste ho přijímali v podobě doplňků stravy. Jedná se o jediný způsob, který udrží vaše zdraví v dobré formě. Jedním z ukazatelů je únava. Pokud jste si jistí, že chodíte brzy spát, a nejste každý den ve stresu, přemýšlejte nad tím, zda tělu dodáváte dostatek tohoto prvku.  

Fotografie: Freepik

Časté motání hlavy

S ospalostí se nejčastěji pojí závratě a motání hlavy. Jedná se o dva hlavní ukazatele nedostatku vitamínu B12. Pocit se objevuje především ráno, nebo když si daná osoba rychle stoupne.

V takovém případě můžete i omdlít. Někdy se také objevuje běžně při chůzi a nemusí vám být ani špatně, ani nemusíte být unavení. Dávejte si na tento příznak pozor.

Fotografie: Pexels

Všímáte si nadměrné slabosti

Jestliže vašemu tělu chybí B12, můžete cítit svalovou slabost. Je to způsobeno tím, že zdravé a silné svaly potřebují ke své výživě, regeneraci a podpoře dostatek červených krvinek, které právě vitamín B12 vytváří. Bez tohoto prvku jsou červené krvinky omezené a nejsou schopné posílat kyslík do jiných buněk, proto jsou vaše svaly slabé.

Fotografie: Freepik

Můžete také postřehnout ztrátu krátkodobé paměti

Vitamín B12 pomáhá dodávat kyslík nejen svalům, ale také životně důležitému orgánu, jako je mozek. Pokud je mozek nedostatečně okysličován, můžete postřehnout potíže s pamětí. K tomu se jistě pojí špatná soustředěnost a podrážděnost. Jestliže máte podezření, že trpíte nedostatkem vitamínu B12, neprodleně zajděte ke svému praktickému lékaři. Ten provede krevní rozbor a spolehlivě zjistí správnou příčinu potíží.

Zdroj: WebMD