Oblíbený zázvor v sobě skrývá doslova zázračné účinky, o kterých nevědí ani ti největší jedlíci

Fotografie: Depositphotos

Kořen zázvoru patří mezi nejsilnější přírodní léčiva vůbec. Jeho pravidelná konzumace nabízí řadu užitečných přínosů, ze kterých může těžit každý.

Zázvor je blahodárná rostlina, která je již dlouhá tisíciletí součástí tradiční asijské a indické kuchyně, a to ne pouze díky svému kulinářskému využití. Jedná se totiž o jedno z nejsilnějších přírodních léčiv, jež při pravidelné konzumaci nabízí kromě skvělé chuti hned několik zajímavých přínosů, včetně očisty organismu a podpory krevního oběhu. Níže jsme proto pro vás sepsali ty nejzajímavější z nich. Více prozradila lékařka Katherine Marengo.

Zmírňuje zažívací potíže

Již několik studií prokázalo, že fenolové sloučeniny v zázvoru pomáhají zmírnit podráždění trávicího traktu, stimulovat tvorbu žluči a zároveň umožňují plynulejší pohyb potravy a tekutin trávicím traktem. Díky tomu je zázvor skvělým prostředkem, který vám pomůže s léčbou nepříjemných zažívacích potíží a bolestí, jež tento stav mohou doprovázet. Pokud se tedy s nimi potýkáte, můžete například vypít několikrát denně zázvorový čaj nebo kořen zázvoru konzumovat zasyrova smíchaný s medem.

Zmírňuje nevolnost

Zázvor dokáže skvěle pomoci těhotným ženám v prvních měsících těhotenství, kdy se mohou potýkat s nepříjemnou nevolností nebo jinými žaludečními problémy. Jeho častá konzumace však skvěle pomáhá také se zmírněním nevolnosti nebo zvracení po operaci či během chemoterapie u pacientů s rakovinou.

Fotografie: Pexels

Ulevuje od bolesti

Každodenní užívání zázvoru snižuje bolest svalů až o 25 procent. Kromě toho ho můžete také užívat, pokud jste žena a trápí vás menstruace, neboť se jedná o jedinečné přírodní léčivo, které vám dokáže ulevit od všech bolestivých příznaků. Vědci se navíc domnívají, že je zázvor užitečný při snižování každodenní progrese svalové bolesti.

Bojuje proti nachlazení

Zázvor působí protizánětlivě a obsahuje silné antioxidanty, díky nimž pomáhá předcházet a léčit nachlazení nebo jiná lehká onemocnění. Jedná se především o gingerol, bioaktivní látku obsaženou v čerstvém kořenu, která navíc pomáhá snižovat riziko vzniku infekce. Pokud se tedy cítíte, že na vás něco leze, nebo si chcete ulevit od nepříjemné rýmy, rozhodně si dopřejte několik šálků zázvorového čaje.

Léčí osteoporózu

Osteoporóza je běžný zdravotní problém, který spočívá v degeneraci kloubů a způsobuje jejich bolest a ztuhlost. Pokud se s ní potýkáte i vy, rozhodně byste měli zařadit do svého každodenního jídelníčku zázvor. Ten má totiž podle mnoha vědců protizánětlivé účinky, díky čemuž působí v tomto případě mnohem lépe než komerční léky.

Fotografie: Pixabay

Snižuje hladinu cholesterolu

Každodenní konzumace zázvoru je také skvělý způsob, jak snížit vysokou hladinu špatného cholesterolu v krvi. Díky tomu je účinným a zároveň zcela přirozeným prostředkem, který také pomáhá snižovat riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, jako je zejména srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

Pomáhá zmírnit migrénu

Užitečné složky zázvoru působí proti zánětlivým látkám v mozkových cévách. Jeho každodenní konzumace je proto skvělý způsob, jak si ulevit při nevolnosti, která se může objevit během záchvatu migrény. Obecně by však toto skvělé přírodní léčivo nemělo chybět ve vašem jídelníčku, a proto na něj ode dneška již nezapomínejte. Vaše tělo vám jistě poděkuje.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]