Jak na zánět dutin pomocí aromaterapie

obrázek:coloradoallergy.com

V podzimním a zimním období, kdy řádí mnoho bacilů v podobě různých nachlazení a viróz, může lidi trápit zánět dutin. Se zánětem dutin se můžeme potýkat, ale i v jiných obdobích a to z několika důvodů.

Co způsobuje ucpané dutiny?

Nosní cesty jsou mnohem složitější, než se člověk domnívá. Mnoho věcí může způsobit jeho podráždění, tím pádem se zvýší průtok krve v tenké podšívce (nazývané sliznice) a výsledkem je jejich zduření. Ačkoliv je nejčastějším viníkem obyčejná zima, také existují i další příčiny proč máte pocit, jako byste si nos naložili do cementu.

Nejčastější spouštěči bývají:

  • Alergie – díky nim můžete na problémy ucpaných dutin trpět během celého roku. Alergie jsou způsobeny dráždivými látkami jako je pyl, tráva a stromy nebo domácí dráždivé látky, jako jsou domácí zvířata, prach, plísně nebo roztoči.
  • Počasí – nos se může zanítit také z vytápění domova, v zimním období, z klimatizace v létě a celková suchost prostředí v průběhu celého roku.
  • Medikamenty – nadměrné užívání léků může udělat více škody než užitku. Váš nos se začne spoléhat na léky a zastaví úplně schopnost samo regenerace.
  • Nachlazení – hodně lidí nedokáže rozpoznat rýmu od ucpaných dutin, dokud dutiny nezačnou bolet. Pokud se nemůžete zbavit rýmy, trvající déle než 10 dnů, tak je to pravděpodobně zánět dutin, proto je nutné léčbu řešit jinak, než při nachlazení.

Používání esenciálních olejů k pročištění nosních dutin

Různé léky lze použít k léčbě dutin, musíme být ostražití, abychom je nadměrně nepoužívali, jak bylo uvedeno v bodech výše. Můžete tedy využít variantu léčby pomocí esenciálních olejů, díky kterým se zbavíme svých nepříjemných pocitů. Nejen že nám esenciální oleje vyčistí dutiny, ale mohou často i vyléčit zdroj problému, jako jsou různé alergie, díky kterým dochází k zánětu dutin.

Příště, jakmile ucítíte, že vaše dýchací cesty se zanášejí, naplňte váš difuzér silicemi s jedním z těchto 3 éterických olejů, abyste odstranily problémy:

1. Esenciální olej z máty peprné

Je dobrý pro zmírnění příznaků zánětu dutin. Též napomáhá od bolesti hlavy, která může pocházet ze zánětu dutin nebo ze změn tlaku. Navíc je to přirozený způsob, jak zmírnit nevolnost. Éterický olej z máty peprné má protizánětlivé, antibakteriální a antiseptické vlastnosti, které pronikají nosními dutinami. Pro rychlou úlevu je dobré mít doma zapnutý difusér s potřebným esenciálním olejem.

2. Esenciální olej z tea tree oleje

Tento olej je vyrobený z listů stromu Melaleuca a používá se již po stovky let v přírodní medicíně. Esenciální olej z tea tree má vysoce antiseptické vlastnosti, které mohou zmírnit přetížení, zmírnit kašel a uklidnit bolest v krku. Má velmi silnou vůni, která dokáže proříznout nosní průchody, což z něj činní jeden z nejlepších esenciálních olejů, které odstraňují záněty dutin. Esenciální olej z tea tree dokáže též zabíjet viry, které způsobují nachlazení a chřipku.

3. Esenciální olej z eukalyptu

Toto je pravděpodobně nejběžnější esenciální olej k pročištění dutin. Eukalyptový olej je silný a ostrý. Má mátovou kvalitu, je klíčovou složkou mnoha sirupů již po mnoho let. Eukalyptový esenciální olej má antibakteriální, protizánětlivé a antivirové vlastnosti, které pomáhají otevřít dýchací cesty a přirozeně odstraňovat jejich zduření. Též může pomoci při zkrocení produkce hlenu, při zabíjení virů, které způsobují onemocnění.